ING Bank Śląski

ING kończy z WIBOR-em i zawiesza sprzedaż kredytów ze zmiennym oprocentowaniem

08.12.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Za kilka dni ING Bank Śląski zawiesi udzielanie kredytów hipotecznych opartych na WIBOR-ze. Kredyty ze zmiennym oprocentowaniem nie będą dostępne w tym banku do połowy 2023 roku. Wtedy ma zostać wprowadzone oprocentowanie zmienne oparte o indeks WIRON. Do tego momentu bank będzie oferował jedynie kredyty hipoteczne z oprocentowaniem okresowo stałym.

ING Bank Śląski zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem do połowy przyszłego roku 

– podał bank w komunikacie prasowym opublikowanym w czwartek 8 grudnia.

Od 17 grudnia sprzedaż detalicznych kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem będzie w tym banku niedostępna.

Klienci, którzy do tego czasu otrzymają formularz informacyjny o kredycie z ofertą zmiennego oprocentowania będą mogli składać wnioski kredytowe tylko do końca tego roku.

Od połowy przyszłego roku bank planuje wprowadzić oprocentowanie zmienne oparte o indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). Do tego czasu będzie oferował kredyty hipoteczne tylko z oprocentowaniem okresowo stałym.

WIRON zastąpi WIBOR

WIBOR stanowił dotychczas podstawowy wskaźnik służący bankom do obliczania kosztów kredytu hipotecznych. Ta stawka wskazuje, na jaki procent banki byłyby gotowe pożyczać pieniądze między sobą.

Jednak w ciągu dwóch lat polskie banki będą musiały całkowicie odejść od stosowania WIBOR-u w obliczaniu oprocentowania kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych w Polsce.

Już od 2 grudnia banki mogą podjąć decyzję o rezygnacji ze stosowania WIBOR-u, co właśnie zrobił ING Bank Śląski.

WIRON, który ma zastąpić WIBOR, ma w założeniu być mniej podatny na wahania stóp procentowych.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA