Elektrownia jądrowa

Grupa Orlen rozwija program budowy małych reaktorów modułowych (SMR)  

18.04.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Na dzisiejszej konferencji przedstawiciele PKN Orlen oraz grupy Synthos przedstawili postępy w programie rozwoju technologii małych reaktorów modułowych (SMR) dla Polski. Podano wstępne lokalizacje oraz kolejne uzgodnienia w kwestii finansowania inwestycji.

Autorem tekstu jest Damian Adamus, redaktor naczelny portalu Nowy Ład.

SMR (Small Modular Reactors) to małe reaktory modułowe o mocy nieprzekraczającej 300 MW, kilkukrotnie mniejszej od reaktorów „tradycyjnych”. 

SMR-y mogę wytwarzać zarówno elegie elektryczna jak i cieplną dla gospodarstw domowych i przemysłu. Od dużych reaktorów różnią się nie tylko mocą, ale też procesem produkcji

– czytamy w broszurze przedstawiającej parametry techniczne reaktora. 

Uruchomienie w Polsce pierwszego reaktora SMR BWRX-300 o mocy 300 MW planowane jest na przełom 2028 i 2029 roku. Polska wprowadzi do eksploatacji reaktor zbudowany w tej technologii jako drugie państwo na świecie, po Kanadzie. Docelowo reaktory mają powstać w ponad dwudziestu lokalizacjach w całej Polsce. W celu budowy reaktorów SMR w 2021 roku powołano spółkę Orlen Synthos Green Energy, będącą wspólnym przedsięwzięciem PKN Orlen i grupy Synthos. Partnerem technologicznym spółki jest amerykańsko-japoński koncern GE Hitachi Nuclear Energy.  

Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek na konferencji uzasadniał wybór partnera technologicznego spółki: „wspólnie z naszym partnerem przeprowadziliśmy analizy, które doprowadziły do wniosku, że technologia GE Hitachi jest technologią najbardziej zaawansowaną, jeżeli chodzi o mały reaktor jądrowy. Nie tylko my wybraliśmy tą technologię, tę technologię wybrali również Kanadyjczycy, którzy już zaczynają proces inwestycyjny i Amerykanie. Nasz reaktor będzie drugim, który powstanie. Pierwszy stanie w Kanadzie, w Darlington – mówił Obajtek.

Prezes PKN Orlen podkreślał również najwyższy poziom bezpieczeństwa technologii zastosowanej w reaktorach. Podczas wydarzenia Obajtek przedstawił planowane umiejscowienie reaktorów. Ostrołęka, Włocławek, Warszawa, Dąbrowa Górnicza, Stawy Monowskie, Kraków, Tarnobrzeg – Stalowa Wola  – wymienione lokalizacje wytypowano po szczegółowo przeprowadzonych ekspertyzach.

Na konferencji głos zabrał również Premier Mateusz Morawiecki, który przedstawiał korzyści i oszczędności, jakie przyniesie rozwój energetyki jądrowej w Polsce.

Ze względu na politykę klimatyczną Unii Europejskiej (…) spalanie węgla będzie coraz droższe. (…) dzięki posadowieniu jednego redaktora SMR będzie można zaoszczędzić od 100 do 200 milionów euro rocznie na (…) tym, że nie będzie trzeba przeznaczać takich środków na zakup uprawnień do emisji CO2

– analizował Prezes Rady Ministrów. 

Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej podkreślał znaczenie inwestycji w atom dla pozycji gospodarczej Polski. 

Polska przez najbliższe 15-20 lat ma szansę stać się gospodarczym sercem Europy. Nie będziemy mogli być tym sercem Europy, nie będziemy w stanie dać konkurencyjności naszej gospodarki bez taniej energii. Tę tanią energię w Polsce da energetyka odnawialna wspierana przez duży i mały atom

– mówił Berger.

Podczas wydarzenia ogłoszono również postępy w zakresie finansowania inwestycji. Spółka Orlen Synthos Green Energy podpisała dziś w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych list intencyjny z amerykańskimi EXIM Bankiem i Development Finance Corporation. Podpisane porozumienia opiewają na 4 miliardy dolarów i dotyczą finansowania dwóch elektrowni z reaktorami BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear Energy.

To ważny dzień dla rozwoju SMR w Polsce. EXIM Bank i DFC podpisały listy o finansowaniu naszego programu małych reaktorów modułowych. Celem agencji jest wspieranie wdrożeń technologii z USA na świecie. To kolejny dowód wiarygodności przedsięwzięcia realizowanego razem z GE Hitachi, które umożliwia nam skuteczną transformację energetyczną w regionie

– chwalił dzisiejsze porozumienie Daniel Obajtek.

Autor: Damian Adamus, redaktor naczelny portalu Nowy Ład.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA