Tancerki w kolorowych tradycyjnych strojach na ulicy

Gospodarka Hiszpanii kwitnie, jednak jej mieszkańcy tego nie odczuwają

02.01.2025
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Jak wynika z badania S&P Global opublikowanego w czwartek, hiszpański sektor wytwórczy zakończył rok 2024 na mocnej pozycji; zarówno produkcja, jak i liczba nowych zamówień przyspieszyły w grudniu, co stanowi wyraźny kontrast w porównaniu z resztą strefy euro. 17 grudnia hiszpański bank centralny kraju podniósł prognozę wzrostu gospodarczego na cały rok z 2,8 do 3,1 proc. W 2023 gospodarka Hiszpanii wzrosła o 2,5 proc. Hiszpanie pewnie przewidują lepsze od oczekiwanych wyniki także w 2025 r., przygotowując się na przebicie pierwotnej prognozy wzrostu na poziomie 2,4 proc.

Sukces, którego nie odczuwa przeciętny Hiszpan

Pomimo pozytywnych danych, osoby z wewnątrz rządu przyznają, że wielu Hiszpanów nadal nie widzi namacalnej poprawy. Ci, którzy stoją na czele gospodarki, chcą powiązać pozytywne dane makroekonomiczne z codziennymi realiami, mając nadzieję, że społeczeństwo zacznie odczuwać ożywienie gospodarcze.

Potęga gospodarcza Hiszpanii obecnie napędza znaczną część ekspansji strefy euro – część ekonomistów wylicza go nawet na około 40 proc. Kraj ten może się również pochwalić poziomem tworzenia miejsc pracy porównywalnym z Francją i Niemcami razem wziętymi.

Hiszpański rząd twierdzi, że jest to zrównoważona ekspansja, odchodząca od pułapek poprzednich wzrostów i załamań, a zarazem umożliwiająca poziomy rozwoju, które wydawały się nieosiągalne w poprzednich latach.

Tymczasem rząd chce przeforsować nowe ogólne budżety państwa na rok 2025, twierdząc, że kluczowe jest dostosowanie wydatków publicznych do ambitnych celów gospodarczych. Pozostają jednak nierozstrzygnięte pytania o zapewnienie poparcia parlamentu, zwłaszcza w przypadku środków takich jak dodatkowy podatek od zysków firm energetycznych.

Rząd planuje także podnieść płace minimalną do poziomu co najmniej 60 proc. średniej krajowej. Miałoby to zapewnić pracownikom o niskich dochodach korzyści z rozwoju gospodarczego Hiszpanii. Trwają również ciągłe naciski na skrócenie przeciętnego tygodnia pracy do 37,5 godziny jeszcze w 2025 r.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA