Forum Ekonomiczne Karpacz 2022

Forum Ekonomiczne Karpacz 2022 coraz bliżej. Oto najważniejsze tematy

23.08.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

„Europa w obliczu nowych wyzwań”

Już niedługo rozpocznie się XXXI edycja Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Na przestrzeni swojej trzydziestoletniej historii, Forum stało się miejscem, w którym stereotypy zastępowane są faktami, a opinie kształtowane są na podstawie rzeczowej wymiany myśli. O randze konferencji świadczy nie tylko jej międzynarodowy charakter, ale także ogromne zainteresowanie mediów.

Konferencja pod hasłem „Europa w obliczu nowych wyzwań” startuje 6 września i potrwa trzy dni. Politycznym i biznesowym centrum wydarzeń ponownie zostanie malowniczo położony Hotel Gołębiewski.

Tegoroczne hasło przewodnie nie jest przypadkowe. Ostatnie dwa lata były dla świata czasem walki ze skutkami pandemii Covid-19. Dzisiaj natomiast uwaga światowych decydentów skierowana jest na wschodnią część Europy.

Wojna w Ukrainie ma znaczenie niebagatelne. 24 lutego rozpoczął się proces tworzenia nowego układu sił, co skłania do zastanowienia się nad działaniami, które należy podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo państwom członkowskim Wspólnoty. Biorąc pod uwagę liczbę uchodźców przybyłych do Unii, warta uwagi staje się także kwestia ujednolicenia polityki migracyjnej.

Atom i niezależność energetyczna

Europa stanęła również przed wyzwaniem dywersyfikacji źródeł energii i uniezależniania się od surowców pochodzących z Rosji. Projekt „Fit for 55” zakłada redukcję gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej. Kwestia niezwykle istotna z perspektywy przyszłych pokoleń, może jednak nieść za sobą opłakane skutki gospodarcze, polityczne oraz paradoksalnie środowiskowe.

Temat ten będzie przedmiotem panelu dyskusyjnego z udziałem przedstawicieli PKN Orlen, poświęconego energetyce jądrowej w Polsce i na świecie. Uczestnicy będą szukali odpowiedzi na pytanie: Z kim nad Wisłą budować mały i duży atom? W kolejnym z paneli energetycznym Orlen odpowie również na pytanie czy powstanie silnego koncernu multienergetycznego impulsem do przyspieszenia transformacji energetycznej.

Powyższe wyzwania z pewnością będą przedmiotem rozważań uczestników podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego. Przewidzianych zostało ponad trzysta debat, warsztaty oraz spotkania autorskie.

Partnerstwo Polski i Ukrainy

Szczególne miejsce w programie ponownie zajmie rozszerzona ścieżka ukraińska. Panele dyskusyjne odnosić się będą do przyszłości Europy, partnerstwa Polski i Ukrainy, problemu finansowania odbudowy ukraińskiej gospodarki, czy Ukrainy w Unii Europejskiej. Oprócz tego na agendzie znajdzie się bezpieczeństwo, energetyka, nowa gospodarka, czy polityka międzynarodowa.

Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana V edycja Raportu SGH i Forum Ekonomicznego, stanowiąca naukowe opracowanie o stanie gospodarki i Polski w 2022 r. oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak co roku, Rada Programowa wręczy również wyróżnienia w kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku i Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej.

Po zakończeniu części merytorycznej, goście będą mogli skorzystać z bogatej oferty programu kulturalnego i rekreacyjnego.

Redakcja

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA