Forum Ekonomiczne: Jakie są kierunki rozwoju transportu publicznego?

08.09.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Ostatniego dnia XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbył się panel dyskusyjne „Kierunki rozwoju transportu publicznego”, w trakcie którego omawiano znaczenie transportu publicznego w kontekście zrównoważonego rozwoju. Udział w dyskusji wzięli: Tymoteusz Myrda – członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Krzysztof Golubiewski – członek Zarządu PKP S.A., Maja Kiba Janiak – profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Dariusz Polowy – prezydent Raciborza i Artur Resmer – członek Zarządu PKP Intercity S.A. W roli moderatora wystąpił Filip Łukaszewicz z firmy Łukaszewicz & Partners.

Panel skoncentrował się na roli transportu publicznego w zrównoważonym rozwoju i potrzebie inwestycji w tę dziedzinę, aby poprawić jakość życia mieszkańców i przyczynić się do rozwoju regionów. W trakcie dyskusji omawiano różne aspekty transportu publicznego, w tym potrzebę zachęcania ludzi do korzystania z niego, inwestycje w sektorze kolejowym oraz konieczność współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego i firmami transportowymi.

Tymoteusz Myrda porównał transport publiczny do „krwioobiegu”, chcąc w ten sposób podkreślić jego kluczowe znaczenia dla funkcjonowania miast i regionów. Podkreślił też rolę samorządu w koordynacji transportu, uwzględniając różnorodne potrzeby pasażerów. Zaznaczył, że brak inwestycji w transport publiczny prowadzi do stagnacji miast. Z kolei prof. Maja Kiba-Janiak podkreśliła szczególne znaczenie dostępu do transportu publicznego dla mieszkańców miejscowości spoza dużych aglomeracji.

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy wskazał na rozwiązanie w postaci bezpłatnego transportu zbiorowego, które mogłoby rozwiązać najważniejszy problem mieszkańców, jaki stanowią właśnie koszty osobowe. Podkreślił także konieczność optymalnego wykorzystania pracy kierowcy, aby autobusy nie jeździły puste, a pasażerowie mieli rozkład jazdy dopasowany do ich potrzeb.

Artur Resmer z PKP Intercity S.A. omówił plany zakupowe firmy oraz wzrost liczby pasażerów w kolejnictwie. Z kolei Krzysztof Golubiewski z PKP S.A. mówił o inwestycjach w infrastrukturę kolejową, wskazując na plany budowy nowych dworców, szczególnie w mniejszych miastach gdzie życie często koncentruje się właśnie wokół dworców kolejowych.

W tym roku ogłosiliśmy kolejną wielką edycję programu. Chcemy wybudować kolejnych 300 nowych dworców. Szczególnie widać, że w mniejszych miastach życie skupia się wokół dworca. Im mniejsze miasto, tym ta rola jest większa

 – powiedział Krzysztof Golubiewski.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA