Dawid Jackiewicz, Wiceprezes Zarządu, ORLEN Synthos Green Energy, Polska

Forum Ekonomiczne: Jakie korzyści dla lokalnych społeczności przyniosą SMR?

07.09.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Podczas drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbył się panel “Korzyści dla gospodarki i społeczności lokalnych z inwestycji w Mały Atom”. Udział wzięli w nim m.in. wiceprezes Orlen Synthos Green Energy i przedstawiciele władz samorządowych. W trakcie panelu swoją premierę miał raport przygotowany przez KPMG pt. “Wykorzystanie technologii BWRX-300 w Polsce – korzyści dla gospodarki i lokalnego samorządu”.

Dawid Jackiewicz, wiceprezes Orlen Synthos Green Energy, przypomniał, że Polska będzie drugim krajem na świecie, po Kanadzie, który zbuduje na swoim terytorium małe reaktory jądrowe. W tym celu OSGE współpracuje z kanadyjskimi firmami, posiada też pozwolenie na wykorzystanie kanadyjskich patentów. Pierwszy SMR ma powstać już w 2029 roku, na ten moment planowana jest budowa 30 reaktorów. Inwestycja ma przynieść dużo nowych miejsc pracy, w tym celu konieczne jest jednak kształcenie specjalistów we współpracy z polskimi uczelniami. Zdaniem Jackiewicza SMR-y będą przełomem dla polskiej gospodarki i zdecydowanie zwiększą jej potencjał.

Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski przyznał, że wciąż istnieją obawy społeczne związane z małym atomem. Podkreślił zarazem, że SMRy przyniosą szereg korzyści, nie tylko finansowych. Jedną z nich jest możliwość wykorzystywania przez miasto ciepła – produktu ubocznego wytworzonego przez elektrownię atomową. Również prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny wyraził wsparcie dla projektu który jego zdaniem przyniesie szereg korzyści jego miastu.

Wojciech Hann z KPMG także zwrócił uwagę potencjalne zyski finansowe dla regionów i gmin, wynikające z działalności SMR. Z kolei Robert Rudich z Ambasady Stanów Zjednoczonych zaznaczył, że USA ma 93 działające reaktory jądrowe, które są niezawodne i bezpieczne. Również Nicole Holmes z GE Hitachi Nuclear Energy starała się uspokajać potencjalne obawy.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA