Waluta euro

EBC podnosi stopy procentowe. Lagarde: To jeszcze nie koniec

04.05.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Główna wzrosła do 3,75 proc., a depozytowa do 3,25 proc. Było to zgodne z prognozami analityków.

EBC zapowiedział też, że w lipcu przestanie reinwestować zyski z wartego 3,2 bln euro programu skupu aktywów APP W swoim komunikacie EBC podkreślił, że „perspektywy dla inflacji pozostają zbyt wysokie przez zbyt długi okres czasu”.

Przyszłe decyzje Rady Prezesów doprowadzą do tego, że stopy procentowe osiągną poziom wystarczająco restrykcyjny, by osiągnąć powrót inflacji w porę do średnioterminowego celu wynoszącego 2 proc.

– stwierdziła Christine Lagarde, prezes EBC. Dodała, że wciąż istnieją duże czynniki ryzyka mogące prowadzić do utrzymania się inflacji na wysokim poziomie i że decyzje EBC będą nadal podejmowane na podstawie danych gospodarczych. Jak podkreśliła, w Radzie Prezesów panuje nastrój zdeterminowanej walki z inflacją/

Lagarde dodał też, że nie wstrzymuje podwyżek stóp. Czwartkowa podwyżka była jednak aż dwukrotnie niższa niż na poprzednim posiedzeniu.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA