Czy silny złoty i euro mogą spowodować w Polsce stagflację?
Kurs euro wrócił do poziomu sprzed roku, osiągając dziś wartość 4,28 zł, niemal identyczną do tej przed rokiem. Dolar jednak pozostaje w dołku. Czy to efekt polityki Donalda Trumpa? Ekspert ds. ryzyka walutowego, Benjamin Avraham z firmy Okoora, analizuje sytuację złotego w kontekście globalnych zawirowań.
Co dalej ze złotówką?
Globalne zamieszanie związane z taryfami celnymi w dużej mierze oszczędziło europejską gospodarkę, w tym Polskę, ponieważ Stany Zjednoczone tymczasowo zawiesiły cła na wszystkie kraje z wyjątkiem Chin na 90 dni. Jednak to wytchnienie może być krótkotrwałe, a ekonomiści prognozują spowolnienie wszystkich głównych gospodarek
– twierdzi Avraham i dodaje „Polska, jako kluczowy eksporter w Europie, może to odczuć poprzez spadek produkcji przemysłowej„.
Polski rząd stara się uspokajać, prognozując wzrost PKB o 3,9 proc. w 2025 r. i zapowiadając obniżkę stóp procentowych o 50-100 punktów bazowych do końca roku. Jednak niepewność na rynkach rośnie.
Czy grozi nam stagflacja?
Silne euro i złoty budzą pytania o ryzyko stagflacji, czyli połączenia spowolnienia gospodarczego z rosnącą inflacją.
Nadal nie jest jasne, w jaki sposób połączenie silnego euro i silnego złotego będzie się rozwijać, zwłaszcza że dominujący trend rynkowy – nazywany 'sell America trade’ – powoduje wzrost oczekiwań inflacyjnych w USA i wywiera presję na strefę euro, aby poszła w ich ślady. Zwiększa to ryzyko stagflacji, łączącej spowolnienie wzrostu gospodarczego i wzrost cen, co może mieć wpływ na Polskę zarówno poprzez słabszy eksport, jak i rosnący oczekiwany wpływ krajowych konsumentów, których rola w gospodarce staje się coraz bardziej znacząca
– wyjaśnia Avraham.
Ekspert podkreśla, że obecna sytuacja na rynkach, napędzana wyprzedażą dolara, obligacji skarbowych i akcji w USA, może wpłynąć na polską gospodarkę, szczególnie w kontekście eksportu i siły nabywczej konsumentów. W obliczu tych wyzwań Polska stoi przed niepewną przyszłością, balansując między szansami a ryzykami globalnych trendów.