Paweł Cybulski: coraz mniej papierosów z przemytu

08.09.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Państwo bardzo skutecznie walczy z przemytnikami i producentami nielegalnych papierosów – takie wnioski płyną z najnowszych badań dotyczących szarej strefy tytoniowej w Polsce. Jak wynika z raportu Instytutu Doradztwa i Badań Rynku Almares w II kwartale 2022 r. nielegalne papierosy stanowiły zaledwie 4,9 proc. rynku. To spadek o 0,6 pkt proc. w porównaniu z I kwartałem br.

Według Pawła Cybulskiego, eksperta finansów publicznych i byłego wiceministra finansów, jest to efekt coraz lepszej ochrony granic, konfliktu na granicy polsko-białoruskiej, oraz konsekwentnie egzekwowanych przepisów uderzających w szarą strefę.

Widzimy, że państwo działa bardzo skutecznie. Efektem jest 1,5 mld zł dodatkowych wpływów z akcyzy i widzimy też 12 proc. wzrost w branży tytoniowej w Polsce – powiedział Paweł Cybulski podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. – Szara strefa jest obecnie rekordowo niska i wynosi 4,9%. To stawia nas w czołówce państw walczących z nielegalnym tytoniem – dodaje.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ

Paweł Cybulski, Forum Ekonomiczne w Karpaczu

W drugiej części rozmowy ekspert wyjaśnia jakie są efekty braku stabilności przepisów podatkowych.

Gdy tak często dochodzi do zmian prawa, to przedsiębiorcy czyją dyskomfort i nie wiedzą czego się spodziewać. Trudno jest określić czy i jak inwestować, a to przenosi się na niską skalę inwestycji w Polsce, która wynosi 16 proc. – wyjaśnia Paweł Cybulski.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA