Co piętnasty mieszkaniec USA jest milionerem, co ósmy żyje w ubóstwie.

30.07.2024
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Prawie 22 miliony ludzi w USA — mniej więcej 1 na 15 Amerykanów — miało w zeszłym roku majątek o wartości przekraczającej milion dolarów – wynika z globalnego raportu o bogactwie UBS z 2024 r. Oznacza to spadek z 22,7 miliona w 2022 r., jednak USA nadal pozostaje domem dla 38 proc. wszystkich milionerów na świecie. W tym samym czasie liczba osób żyjących w ubóstwie wzrosła niemal dwukrotnie.

Liczba amerykańskich milionerów jest ponad trzykrotnie większa niż w Chinach, które mają drugą co do wielkości populację milionerów. Wynosi też mniej więcej tyle, ile łączna liczba milionerów z Chin i Europy Zachodniej.

Globalna populacja milionerów spadła z 59,4 mln w 2022 roku do 58 milionów w 2023 r. Jednak globalne bogactwo wzrosło o 4,2 proc. co stanowi odbicie w stosunku do poprzedniego roku, który oznaczał pierwszy spadek bogactwa od kryzysu finansowego z 2008 r. W 2022 roku globalne bogactwo spadło o 3 proc. w 2022 r., a 3,5 miliona osób straciło status milionera.

Spadek globalnego bogactwa, który zaobserwowaliśmy w 2022 r., wydaje się być tylko chwilowy

— czytamy w najnowszym raporcie UBS.

Zmiany na światowym podium

Oczekuje się, że w nadchodzących latach nastąpią dalsze wzrosty. Do 2028 roku UBS przewiduje, że liczba milionerów wzrośnie na 52 z 56 rynków objętych badaniem. Oczekiwano, że Tajwan będzie liderem wzrostu na świecie (47 proc.), głównie dzięki przemysłowi mikroprocesorów, który odegra ważną rolę w rozwoju sztucznej inteligencji w nadchodzących latach.

W Stanach Zjednoczonych przewiduje się, że populacja milionerów wzrośnie bardziej umiarkowanie — o 16 proc., do 25,4 miliona do 2028 roku. W Chinach przewiduje się, że liczba osób z majątkiem przekraczającym 1 milion dolarów wzrośnie do 2028 roku o 8 proc., do 6,5 miliona. Tymczasem Japonia ma prześcignąć swojego sąsiada i zająć drugie miejsce na liście.

Obecnie trzecie miejsce zajmuje Wielka Brytania, jednak w ciągu najbliższych 4 lat populacja milionerów w tym kraju ma spaść aż o 17 proc. Jest to związane w dużej mierze z ostatnimi zmianami w polityce podatkowej dla osób niebędących rezydentami. Oczekuje się również, że niedawne zwycięstwo Partii Pracy przyniesie wyższy podatek od zysków kapitałowych.

Coraz większe nierówności

We wrześniu ubiegłego roku The Washington Post opublikował dane U.S. Census Bureau, na temat wzrostu ubóstwa w USA. Wskaźnik ubóstwa wzrósł z 7,8 proc. w 2021 r. do 12,4 proc. w 2022 r., a liczba dzieci żyjących w ubóstwie podwoiła się.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA