Xi Jinping

Chiny: Rząd nie będzie podawał nowych danych o rekordowym bezrobociu wśród młodych

21.08.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Chiny nie będą już publikować dane dotyczące bezrobocia młodzieży po tym, jak stopa bezrobocia osiągnęła rekordowy poziom 21 procent. Związane jest to z obawami o słabnący wzrost w jednej z dwóch największych gospodarek świata

Pekin ogłosił niespodziewaną zmianę polityki, publikując szereg rozczarowujących danych, które wzbudziły obawy o stan gospodarki Państwa Środka.

Wzrost w Chinach pozostaje powolny

Narodowe Biuro Statystyczne (NBS) poinformowało, że od tego miesiąca nie będzie już publikować danych dotyczących bezrobocia w poszczególnych grupach wiekowych, powołując się na potrzebę „dalszej poprawy i optymalizacji statystyk dotyczących siły roboczej”.

Dzieje się tak po tym, jak w czerwcu stopa bezrobocia wśród osób w wieku od 16 do 24 lat w Chinach osiągnęła rekordowy poziom 21,3 procent. To znacznie więcej niż nominalna stopa procentowa wynosząca 5,3 proc.

Chińscy użytkownicy mediów społecznościowych byli sceptycznie nastawieni do oficjalnego wyjaśnienia tego posunięcia, a temat uzyskał ponad 140 milionów wyświetleń i dziesiątki tysięcy komentarzy na platformie Weibo.

Czy możesz rozwiązać problem, kneblując się i zasłaniając oczy?

– zapytał jeden z użytkowników z Pekinu w poście, który polubiło ponad 3000 osób.

Zawieszenie publikowania danych o zatrudnieniu młodzieży „może jeszcze bardziej osłabić zaufanie globalnych inwestorów do Chin”, powiedział Ting Lu, chiński ekonomista w Nomura Holdings.

Młodzi ludzie mają trudności ze znalezieniem pracy w momencie chińska gospodarka słabnie. W lipcu kraj wpadł w deflację po raz pierwszy od ponad dwóch lat. Słabe były również eksport, inwestycje i wydatki konsumpcyjne.

Chiny mogą mieć trudności z osiągnięciem wyznaczonego na ten rok celu wzrostu na poziomie 5 proc.. Według oficjalnych danych gospodarka wzrosła zaledwie o 0,8 proc. między pierwszym a drugim kwartałem 2023 roku.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA