Chiński rynek stali z miliardowymi stratami. To zła wiadomość dla polskich przedsiębiorstw

28.10.2024
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Chiński przemysł stalowy stoi przed licznymi wyzwaniami, w tym nierównowagą podaży i popytu, wzrostem międzynarodowego protekcjonizmu handlowego i wysokimi kosztami surowców – podaje China Iron and Steel Association. W ciągu 9 miesięcy chińska branża stali odnotowała łączne straty wynoszące ok. 5 miliardów dolarów. Pośrednio wpłynie to negatywnie także na polskie firmy, takie jak JSW czy Huta Częstochowa.

Chiny pozostają największym rynkiem stali na świecie, z rocznym zużyciem przekraczającym 800 milionów ton. Jednak w okresie od stycznia do września br chiński rynek stali stali odnotował łączne straty wynoszące ok. 5 miliardów dolarów. W tym samym czasie widoczne zużycie stali surowej spadło o 6,2 procent rok do roku, zaś w sierpniu widoczne zużycie stali surowej spadło o kolejne 13,5 procent, a we wrześniu o 11,1 procent. Dwa kolejne miesiące dwucyfrowych spadków to efekt słabnącego popytu wewnętrznego, związanego z problemami na rynku nieruchomości.

W tym samym czasie eksport chińskiej stali wzrósł rok do roku, co oznacza silny popyt na chińskie produkty stalowe na rynku międzynarodowym. Według danych celnych Chiny wyeksportowały łącznie 80,71 mln ton stali w pierwszych trzech kwartałach, co oznacza wzrost o 21,2 proc. rok do roku. Jednocześnie jednak średnia cena eksportowa stali spadła o 21,6 proc. rok do roku i wyniosła 770 dolarów za tonę. Tymczasem ceny rudy żelaza pozostają wysokie, co dodatkowo obniża marże zysku dla firm stalowych.

W pierwszej połowie tego roku marża zysku ze sprzedaży dla kluczowych badanych przedsiębiorstw stalowych wyniosła zaledwie 1,1 procent, podczas gdy marża zysku ze sprzedaży dla czterech największych międzynarodowych firm górniczych wahała się od 25,5 do 45,0 procent, co wskazuje na poważną nierównowagę w dystrybucji korzyści wzdłuż łańcucha przemysłowego

– podaje CISA.

Wyzwanie dla przemysłu stalowego stanowi także rosnący protekcjonizm. Liczba dochodzeń antydumpingowych i wyrównawczych wymierzonych w chińskie produkty stalowe wzrosła może przekroczyć 25 w całym roku, czyli więcej niż łącznie w poprzednich 3 latach.

To zła wiadomość dla Polski

Przemysł stalowy jest jednym z najważniejszych odbiorców węgla koksującego. Rosnący eksport taniej stali z Chin prowadzący do nadpodaży na światowych rynkach ograniczają wzrost cen czarnego surowca. To z kolei zła wiadomość dla polskich firm, takich jak Jastrzębska Spółka Węglowa, która już teraz zmaga się z trudnościami. W przyszłości mogą się one nawet pogłębić.

W jeszcze gorszej sytuacji są europejscy producenci stali. W wyniku rosnących cen energii z jednej strony, a spadającego popytu z drugiej, zamkniętych zostało w ostatnich latach aż 17 z 54 hut stalowych na Starym Kontynencie. W ciemnych barwach maluje się także przyszłość huty Częstochowa.

KŚ/źródło: Global Times, Strefa Inwestorów

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA