Brazylia

Brazylia odsuwa się od USA? Właśnie porzuciła dolara w transakcjach z Chinami

04.04.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Brazylia i Chiny porozumiały się co do rezygnacji z dolara amerykańskiego na rzecz własnych walut w transakcjach handlowych – donosi AP.

Nowa umowa pozwoli Chinom i Brazylii na przeprowadzanie transakcji handlowych i finansowych poprzez wymianę juana na reale – lub odwrotnie. Nie będą już wymieniać swych walut na dolary amerykańskie.

Brazylijska Agencja Promocji Handlu i Inwestycji (ApexBrasil) stwierdziła, że nowe porozumienie ma „zredukować koszty” i „promować jeszcze większy handel dwustronny oraz ułatwić inwestycje”.

Chiny wyprzedzają USA

Według najnowszych danych Chiny są największym partnerem handlowym Brazylii. Odpowiadają za ponad jedną piątą całego importu do tego kraju. Stany Zjednoczone zajmują drugą lokatę. Chiny są również największym rynkiem eksportowym Brazylii, na który przypada ponad jedna trzecia całego eksportu.

Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone jako główny partner handlowy Brazylii już w 2009 roku. Dziś Brazylia jest największym odbiorcą chińskich inwestycji w Ameryce Łacińskiej – przeznaczonych głównie na linie przesyłowe wysokiego napięcia i wydobycie ropy.

Przedstawiciele obu krajów osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie rezygnacji z dolara amerykańskiego w już styczniu, niedługo po zaprzysiężeniu prezydenta Brazylii Luiza da Silva. Natychmiast podjął on kroki w celu zacieśnienia więzi z Pekinem po okresie trudnych stosunków pod rządami swojego poprzednika. Jair Bolsonaro stosował antychińską retorykę zarówno w trakcie kampanii wyborczej jak i podczas sprawowania urzędu.

Lewicowy prezydent Brazylii miał odwiedzić Pekin w marcu, jednak musiał odwołać swoją podróż z powodu zapalenia płuc. Delegacja złożona z ministrów, senatorów, prawodawców i przedstawicieli biznesu – w tym ponad 100 z branży rolniczej – miała towarzyszyć Luli podczas jego pierwszej wizyty zagranicznej od momentu objęcia urzędu.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA