Anna Bosak: rodzina to ogrom pracy, ale też kompetencji

22.09.2022
Redakcja
Czas czytania: 3 minut/y

Z Anną Bosak, prezesem Fundacji Priorytety, rozmawiamy podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Moi rozmówcy podczas Forum Ekonomicznego zwrócili uwagę na tendencję związaną z obecnością kobiet na tym wydarzeniu. Jest wzrostowa – z roku na rok coraz więcej jest kobiet nie tylko w roli hostess, ale również w roli pań przedsiębiorców. Jakie są Pani wrażenia na temat samego forum i na temat możliwości jakie daje Forum Ekonomiczne w Karpaczu właśnie kobietom?

Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym Forum. Jestem tu po raz pierwszy i doceniam przede wszystkim to, że organizatorzy stwarzają korzystne warunki dla organizacji pozarządowych. To, co jest tutaj dla mnie szczególnie atrakcyjne to, że są tu ludzie ze świata biznesu, świata nauki i właśnie świata organizacji społecznych. To daje też ogromne możliwości integracji, wymiany kontaktów, doświadczeń i faktycznie osobiście na tym dużo skorzystałam. Faktycznie jest widoczny spory udział kobiet i tematów ich dotyczących. Jednym z głównych obecnie podejmowanych w tym zakresie jest łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym. Wiemy, że kobiety chcą pracować, mają już do tego dobre warunki, natomiast wyzwaniem jest godzenia zadań związanych z macierzyństwem i pracą. 

VIDEO: ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ

Wspomniała Pani o organizacjach społecznych, które są na Forum Ekonomicznym. Myślę że to też stanowi pewien ewenement, porównując to wydarzenie choćby do sławnego Davos. Tam, gdzie jednak wszystko skupia się wokół największych korporacji. Sama Pani jest przedstawicielką Fundacji Priorytety. No właśnie, jaka misja i jaki cel Fundacji Priorytety?

 Jeśli chodzi o udział NGO-sów myślę, że tu widać na szerszej płaszczyźnie politykę im przychylną w ostatnich latach. Moja fundacja dostała w tym roku dotację w ramach programu Po Pierwsze Rodzina organizowanym przez Ministerstwo Rodziny i widać że ministerstwo duży udział działań świadomie przekazuje organizacjom pozarządowym. Uważam, że to jest bardzo korzystne, ponieważ organizacje pozarządowe mogą też działać bardziej lokalnie, lepiej rozeznawać różne potrzeby, mają dzięki takiemu wsparciu dużo więcej możliwości. 

Jednym z głównych celów fundacji jest wspieranie kobiet w podejmowaniu wyzwań związanych z łączeniem pracy na rzecz rodziny z zawodową. Chcemy dawać im konkretne narzędzia pomagające w dobrej organizacji, w ustalaniu priorytetów, w takim planowaniu i działaniu, żeby zaspokoić różne potrzeby, które mają.

Celem fundacji jest też promowanie wartości rodziny w społeczeństwie, pokazywanie pozytywnego wizerunku kobiety, która się zajmuje dziećmi i domem, pokazywanie że to jest praca. Niestety cały czas funkcjonują w naszym społeczeństwie takie stereotypowe określenia, że czas, w którym kobieta rezygnuje z pracy zawodowej jest czasem przerwy w pracy czy wręcz właśnie, że kobieta siedzi wtedy w domu. Natomiast, myślę, że każda mama dobrze o tym wie, że rodzina oznacza ogrom pracy, potrzebnych kompetencji i umiejętności. 

No właśnie. Wspomniała Pani już o macierzyństwie poniekąd, sama jest pani i żoną i matką i stąd moje pytanie – jakie rady można dać kobietom, które chcą pójść w ten biznesowy obieg, ale nie chcą jednocześnie rezygnować z macierzyństwa, czy po prostu spełniania się jako matka i żona?

Tutaj z jednej strony są potrzebne rozwiązania prawne i ze strony rządu i ze strony pracodawców, czyli chociażby takie opcje jak elastyczny czas pracy, częściowe etaty, praca zdalna, zadaniowy tryb pracy, ale również zaangażowanie większe ojców. To w dużej mierze już się dzieje ze strony ministerstwa, które wdraża takie rozwiązania jak na przykład wydłużanie urlopów ojcowskich. 

Natomiast jeśli chodzi o same kobiety – w zeszłym roku, prowadząc kampanię społeczną „Mama -kobieta sukcesu” zauważyliśmy, że kobietom brakuje wiary w swoje możliwości, docenienia tego co robią. Badania pokazują, że nie potrafią też mówić o swoich kompetencjach, umiejętnościach, że je zaniżają aplikując o pracę zawodową. To wymaga też pracy psychologicznej z kobietami. Żeby pomagać im realnie oceniać swoje mocne i słabe strony, odkrywać swoje priorytety i to co dla nich ważne, żeby podejmowały decyzje zgodnie ze swoimi potrzebami. Bo jest bardzo dużo głosów z zewnątrz skierowanych do kobiet, różnych osób i organizacji mówiących co kobieta powinna robić i jaka jest jej rola. I tak, jak jedna strona mówi, że kobieta może się realizować tylko będąc mamą, druga strona mówi, że kobieta musi pracować zawodowo i osiągnąć sukces, żeby faktycznie była szczęśliwa, żeby była kimś wartościowym. My chcemy trochę od tego odejść, chcemy pokazać, że to każda kobieta powinna wybierać jak chce się realizować i stwarzać jej takie warunki, żeby faktycznie mogła to robić.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA