Złote zboże na tle błękitnego nieba

Ukraina negocjuje z Turcją i ONZ eksport zboża drogą morską

05.07.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina prowadzi negocjacje z Turcją i ONZ w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez porty – poinformował w poniedziałek na odprawie z premier Szwecji Magdaleną Anderson w poniedziałek.

Podkreślił, że realizacja tego projektu „w niektórych miejscach będzie trudna, ale na pewno możliwa”, ponieważ interesuje się tym zarówno Ukraina jako kraj eksportujący zboże, jak i rolnicy, którzy potrzebują eksportu, aby przygotować się do przyszłorocznych zasiewów. Zełenski przypomniał, że w kraju blokuje się obecnie 22 mln ton zboża.

Obecnie Ukraina współpracuje z ONZ, w szczególności bezpośrednio z Sekretarzem Generalnym Organizacji Antonio Guterresem.

Rzeczywiście, obecnie negocjujemy ze stroną turecką i ONZ. Nasi przedstawiciele odpowiadają za bezpieczeństwo zboża opuszczającego nasze porty. Ale bardzo ważne jest, aby ktoś gwarantował bezpieczeństwo statkom niektórych państw, które do nas przybędą by załadować te lub inne produkty spożywcze, poza Rosją, której nie ufamy.

– powiedział prezydent.

Zaznaczył, że ONZ zajmuje pozycję lidera w tym procesie i nie występuje jako moderator: „Wydaje się, że jest gotowy do prowadzenia tego procesu”.

Z naszej strony Ukraina nie marnuje czasu i pracujemy na różne sposoby, zarówno koleją, jak i rzeką, aby wyeksportować nasze zboże. Z każdym dniem rozwijamy ten sport

– dodał Zełenski.

Zobacz też: Kryzys żywnościowy wymusi na Afryce większe oparcie się na gospodarce lokalnej

MD/źródło: Ekonomiczna Pravda

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA