Zmiany w prawie pracy. Zniknie kolejne utrudnienie związane z zatrudnianiem obcokrajowców
W następnym roku wprowadzona zostanie kolejna zmiana dotycząca zatrudniania obcokrajowców. Test rynku pracy – konieczność sprawdzenia czy na dane miejsce nie ma pracownika z Polski, w związku z czym konieczne jest zatrudnienie cudzoziemca – przejdzie do historii. Tym samym Polacy formalnie stracą pierwszeństwo na polskim rynku pracy.
Test rynku pracy
Test rynku pracy polega na tym, że firma, która chce uzyskać możliwość zatrudnienia osoby spoza Unii Europejskiej, musi najpierw złożyć ofertę angażu w powiatowym urzędzie pracy. Ten ostatni sprawdza, czy w polskich rejestrach są bezrobotni, którzy mogliby podjąć takie zatrudnienie. Mają oni więc pierwszeństwo przed obcokrajowcami w otrzymaniu etatu.
Jeśli nie uda im się znaleźć nikogo takiego, starosta wyda informację o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych danej firmy na lokalnym rynku pracy. Dopiero gdy starosta potwierdzi, że w krajowych rejestrach nie ma odpowiednich kandydatów to firma może zatrudnić cudzoziemca.
O komentarz do zmian poprosiliśmy firmę zajmująca się outsourcingiem pracowników z zagranicy.
Brak testu rynku przyśpieszy proces starania się o różne typy zezwoleń na pracę. Starosta wydaje informację w terminie minimum 14 dni, przez ten czas nie możemy wystąpić z wnioskiem o zezwolenie co sprawia, że zarówno firma jak i kandydat do pracy zmuszeni są czekać. Oczywiście test rynku ważny jest 180 dni, ale niestety obowiązuje tylko na terenie danego powiatu i w przypadku przeniesienia pracownika do innego miejsca pracy nierzadko potrzebny jest nowy test co znowu wydłuża całą procedurę.
– wskazuje Waldemar Stępak z MKS Business
Martwe prawo?
W praktyce od tego przepisu istniało bardzo wiele wyjątków. Prawo nie dotyczyło m.in. sytuacji, gdy praca którą miał wykonywać cudzoziemiec znajdowała się w wykazie zawodów deficytowych. Taki wykaz publikowany jest przez miejscowego wojewodę w rozporządzeniu.
Inny przykład to zwolnienie z dochowania obowiązku testu rynku pracy w przypadku zatrudnienia obywateli Armenii, Gruzji, Białorusi, Mołdawii, Ukrainy i Rosji, jeśli będą wykonywać prace opiekuńczo-pielęgnacyjne lub pracować jako pomoc domowa.
Test rynku pracy nie dotyczy też obcokrajowców którzy od 3 lat nieprzerwanie przebywają na terenie Polski.
Likwidacja testu
Wkrótce test rynku pracy ma zostać kompletnie zniesiona. Ostatnia wersja ustawy (opublikowana 5 lutego) zakłada m.in. wydłużenie terminu jej wejścia w życie. Ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.
Zmiana legislacyjna jest istotna z tego powodu, że oficjalnie znosi pierwszeństwo Polaków do pracy w Polsce. Stanowi kolejne ułatwienie zatrudniania cudzoziemców w Polsce, o co od dawna lobbują m.in. organizacje zrzeszające przedsiębiorców.
Kamil Śliwiński