Zły dzień dla złotówki, a dla frankowiczów jeszcze gorszy

01.03.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Złotówka jest najsłabsza od czasu kryzysu finansowego sprzed 12 lat. Najdroższy w historii jest natomiast frank szwajcarski. To wszystko wina zawirowań wywołanych przez rosyjską napaść na Ukrainę.

Złoty słabnie przez wzrost ryzyka wywołanego wojną na Ukrainie. Umacnia się waluta amerykańska i szwajcarska, które są uznawane za bezpieczne dla globalnego kapitału.

Polska waluta słabła dynamicznie aż do godz. 14.00. Wtedy za euro płacono 4,80 zł a za dolara już 4,30 zł. To najwięcej od wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku.

Prócz tego najwyższy w historii kurs odnotował frank szwajcarski, za którego trzeba było zapłacić aż 4,69 zł.

Jednak około 15.00 złoty zaczął nagle się umacniać, odrabiając 8 groszy straty do euro, 7 groszy do franka i 6 groszy wobec dolara. Według analityków może być to efekt interwencji NBP.

NBP nie potwierdził tych spekulacji. W oficjalnym komunikacie podał, że z uwagą analizuje sytuację w gospodarce i na rynkach finansowych, która pozostaje pod wpływem agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie.

Niewielki udział eksportu towarów do Rosji i Ukrainy w polskim eksporcie jest czynnikiem, który będzie ograniczał negatywny wpływ tej sytuacji na polską gospodarkę. Negatywnie na gospodarkę europejską i polską oddziałuje natomiast wzrost cen surowców energetycznych. W świetle dostępnych informacji, pomimo negatywnego wpływu podwyższonej niepewności oraz wyższych cen surowców, wzrost gospodarczy w Polsce pozostanie wysoki

– podał NBP w komunikacie. Bank centralny uspokaja i podkreśla, że ma wystarczająco dużo rezerw i jest gotów w każdej chwili reagować na nadmierne wahania kursu złotego.

Około 16.30 euro kosztowało już 4,70 zł, dolar 4,23 zł, zaś frank 4,60 zł.

MD/źródło: 300gospodarka

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA