Kijów przed wojną

Zdecydowana większość uchodźców z Ukrainy chce wrócić do kraju zaraz po wojnie

02.03.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Aż 3 na 4 ukraińskich uchodźców mieszkających w Polsce deklaruje, że planuje wrócić do ojczyzny. Większość chce to zrobić zaraz po zakończeniu wojny. Tylko co 10 nie przewiduje powrotu – wynika z badania przeprowadzonego przez ukraiński instytut Centrum Gospodarczej Strategii.

Znaczna większość uchodźców z Ukrainy planuje powrót do kraju. To najistotniejszy wniosek z najnowszej publikacji ukraińskiego instytutu Centrum Gospodarczej Strategii. Łącznie 74 proc. Ukraińców zdecydowanie lub raczej planuje wrócić, przy 10 proc. nie przewidujących powrotu i aż 16 proc. niezdecydowanych.

Pośród badanych 38 proc. stanowili uchodźcy którzy aktualnie mieszkają w Polsce. Odpowiedzi na pytanie o skłonność do powrotu wśród nich są prawie takie jak ogółem w całej badanej grupie.

Najbardziej wrócić chcą najmłodsi i najstarsi

Uchodźcy w wieku powyżej 65 lat są najbardziej chętni do powrotu na Ukrainę. Zdecydowanych na to jest aż 74 proc. uchodźców z tego segmentu, a kolejne 22 proc. raczej to planuje. Drugą najbardziej skłonną do powrotu grupą wiekową są najmłodsi respondenci, w wieku 18-24 lata. Tu łącznie 56 proc. osób zdecydowanie, a 19 proc. raczej planuje powrót do kraju.

Najliczniejszą grupą uchodźców z Ukrainy stanowią osoby w wieku 35-49 lat. Są one najmniej spośród wszystkich skłonne do powrotu, ale wciąż są to aż 72 proc. Z tego 46 proc. zdecydowanie planuje powrót a 26 proc. raczej planuje.

Odpowiedzi na pytanie o skłonność do powrotu wśród uchodźców zamieszkujących Polskę są prawie takie jak ogółem w całej badanej grupie. Do naszego kraju przybyło najwięcej z badanych osób – 38 proc.

Wśród uchodźców w Polsce 50 proc. jest zdecydowanie skłonnych powrócić do Ukrainy, prawie 25 proc. raczej skłonnych, 16 proc. niezdecydowanych, a łącznie blisko 10 proc. raczej lub zdecydowanie nie byłoby skłonnych wrócić. W przypadku innych państw odsetki te są zbliżone, poza Niemcami, w których mniej jest uchodźców zdecydowanie wyrażających chęć powrotu (41 proc.).

Powrót zaraz po wojnie

Jakie czynniki odgrywają najważniejszą rolę w decyzji o powrocie do kraju? Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Ponad połowa uchodźców chce wrócić do Ukrainy od razu po ostatecznym końcu wojny, a 34 proc. byłoby skłonnych powrócić przy zawieszeniu
walk i nalotów. Z kolei dla 19 proc. badanych wystarczającą zachętą do powrotu byłoby ustanie walk w regionie ich zamieszkania na Ukrainie.

Dla blisko połowy uchodźców ważne przy podejmowaniu decyzji o powrocie są też czynniki ekonomiczne. Zależy ona od możliwości uzyskania godnie płatnej pracy na Ukrainie. Istotny jest też wyższy standard życia w kraju niż w ich obecnym miejscu zamieszkania. Decyzja o powrocie zależy też od warunków życia za granicą, przede wszystkim tych mieszkaniowych. Aż dla 11 proc. istotnym czynnikiem zachęcającym do powrotu na Ukrainę byłaby dostępność przystępnych cenowo mieszkań.

Ukraińscy uchodźcy są także skłonni przeprowadzić się do innego kraju niż obecnie zamieszkiwany, w razie gdyby na Ukrainie wciąż było niebezpiecznie, ale ich obecny kraj zamieszkania im nie odpowiadał. Do powtórnej przeprowadzki skłonnych jest ogółem 45 proc. respondentów, nie mających takich preferencji jest niemal 39 proc.

Wyraźne są różnice w grupach wieku: zdecydowanie najmniej skłonne do powtórnych przeprowadzek są osoby w wieku 65+, a największa potencjalna mobilność charakteryzuje najmłodszą grupę ankietowanych (18-24 lata), w której ponad 56 proc. osób byłoby skłonnych do zmiany kraju zamieszkania.

MD/źródło: Tygodnik Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA