Niemiecki Eurofighter

Zdecydowana większość Niemców nie chce przekazania Ukrainie myśliwców Eurofighter

02.06.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Aż 64 procent Niemców jest przeciwna dostarczeniu broniącej się przed rosyjską agresją Ukrainie. Tamtejsza opinia publiczna jest też wyraźnie podzielona jeśli chodzi o stosunek do sankcji wobec Rosji.

Ukraińska prośba

Na spotkaniu G7 w japońskiej Hiroszimie, państwa zachodu, na czele z USA, ogłosiły zamiar dostarczenia Ukrainie myśliwców amerykańskiego typu F16.

Większość stanowić będą F-16, których jest na świecie ponad pięć tysięcy

– powiedział. Niemców poprosił ponadto o przekazanie Eurofighterów (nasi zachodni sąsiedzi nie dysponują F-16) a Szwedów o Gripeny.

Wcześniej zarówno kanclerz Olaf Scholz jak i minister obrony Boris Pistorius dawali do zrozumienia, że Niemcy nie zamierzają dostarczać Ukrainie samolotów bojowych, a ich wsparcie koncentruje się na czołgach i obronie powietrznej.

Niemcy nie chcą przekazania samolotów

Przeciwna dostawie niemieckich myśliwców jest także tamtejsza opinia publiczna. Tylko 28 procent Niemców uważa, że Berlin powinien je dostarczyć. Sprzeciwia się temu aż 64 proc

Poparcie Niemców dla wspierania Ukrainy poprzez dostawy broni jest niższe niż jeszcze 3 miesiące temu. Jedynie wśród zwolenników Partii Zielonych liczba zwolenników i przeciwników przekazania Ukraińcom Eurofighterów jest mniej więcej równa. Wśród zwolenników innych partii przeważa jednak sprzeciw w tej kwestii. Jedynie niewielka mniejszość Niemców (14 proc.) uważa, że obecne dostawy broni są za małe.

Także ocena obecnych działań dyplomatycznych Niemiec pozostaje krytyczna. Ponad połowa respondentów (55 proc.), uważa że nie są one wystarczające. Niemal nie zmienił się niemiecki stosunek do polityki sankcji prawie się nie zmienił. Dla ponad połowy respondentów istniejące sankcje wobec Rosji nie powinny być rozszerzane.

Polska nie przekaże swoich F-16

1 czerwca na konferencji prasowej związanej ze szczytem Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Kiszyniowie premier Morawiecki pytany był m.in. o to, czy Polska zamierza przekazać Ukrainie samoloty F-16.

Mamy za mało samolotów F-16, więc na ten moment, dzisiaj, nie ma wobec nas takich oczekiwań. My przekazaliśmy nasze MiG-i – dobre samoloty, dobre myśliwce i jest to bardzo docenione

– podkreślił premier Mateusz Morawiecki i dodał, że analogiczna sytuacja dotyczy systemu Patriot.

Premier ponadto zapewnił, że Polska będzie pomagała Ukrainie przeszkolić pilotów myśliwców F-16.

MD/źródło: DW

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA