Z powodu wojny PKB Rosji może spaść nawet o 7 proc. To najwięcej od 1998 roku

04.03.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Według JPMorgan, atak na Ukrainę może zaszkodzić rosyjskiej gospodarce nawet bardziej niż jej bankructwo w 1998 roku. Według Bloomberg Economics będzie jeszcze gorzej i PKB Rosji spadnie o około 9 proc.

Rosja jest na skraju załamania gospodarczego, które może nawet przewyższyć recesję z 1998 roku, która nastąpiła po jej niewypłacalności

– podaje Bloomberg.

W 1998 roku rosyjska gospodarka skurczyła się aż o 5,3 proc. z powodu kryzysu zadłużenia.

Ekonomiści z JPMorgan stwierdzili w swoim raporcie, że produkt krajowy brutto Rosji spadnie w tym roku o 7 proc. Według Bloomberg Economics spadek będzie jeszcze większy i osiągnie około 9 proc.

Gospodarka Rosji osłabła po nałożeniu przez zagraniczne rządy sankcji na handel, finanse i podróże, zamrożeniu rezerw banku centralnego i odłączeniu wielu banków od globalnego systemu SWIFT.

Rosja stara się odizolować swoją gospodarkę i rynki poprzez kontrolę kapitału, podwojenie stóp procentowych i inne środki nadzwyczajne, które zaszkodzą wzrostowi.

Sankcje podważają dwa filary stabilności – „fortecę” rezerw walutowych banku centralnego i dodatnie saldo rachunku bieżącego Rosji.

– poinformowali w raporcie ekonomiści JPMorgan. Dodają, że gospodarka Rosji wchodzi aktualnie w głęboką recesję.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA