Wyzwania stojące przed systemem bezpieczeństwa energetycznego Polski

03.06.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Drugi panel konferencji „Perspektywy rozwoju sektora energii w Polsce 2040” organizowanej przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze poświęcono kwestiom wyzwań, jakie stoją przed systemem bezpieczeństwa energetycznego Polski w obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji na świecie.

W roli dyskutujących wystąpili: wiceprezes PERN Rafał Miland, Przewodniczący Rady Doradców Politycznych Premiera RP Krzysztof Tchórzewski, prezes Polimex Mostostal S.A. Krzysztof Figat a także Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych. W roli moderatora wystąpił Damian Adamus, redaktor naczelny portalu Nowy Ład.

Polska może rezygnować z rosyjskiej ropy

Jak zaznacza wiceprezes PERN Rafał Miland, w Polsce większość paliw pochodzi z importu, dlatego tak ważne dla bezpieczeństwa jest zwiększenie możliwości jego przyjmowania:

Nasze inwestycje przyczyniają się do tego, żebyśmy mogli być hubem naftowym na miarę potrzeb naszych klientów. Zwiększyliśmy zdolność przyjmowania ropy naftowej z morza do 2 mln m sześc. Był to znaczący krok, by uniezależnić się od dostaw lądowych

OZE na trzy lata do przodu

Krzysztof Tchórzewski, przewodniczący Rady Doradców Politycznych Premiera RP podkreśla, że jeśli chodzi o rozwój OZE w Polsce to w ostatnich latach udało się wykonać więcej pracy niż planowano:

Jeśli chodzi o rozwój energetyki odnawialnej, jesteśmy na poziomie, który przewidywaliśmy na 2025 rok, dzięki programowi Mój Prąd. Mamy 1,1 mln prosumentów i 8 GW mocy. W tym kierunku można iść. Polacy zainwestowali w energetykę odnawialną prawie 20 mld złotych

Jego zdaniem węgiel może zastąpić gaz w tzw. okresie przejściowym, jednak nie należy budować nowych elektrowni, a modernizować istniejące bloki.

Bilans Mocy

Prezes PSE Eryk Kłossowski zwrócił uwagę na to, jak ważna dla jego spółki jest minimalizacja nieobsłużonego popytu na energię elektryczną. Temu celowi ma służyć właśnie rozbudowa sieci na linii północ-południe. 

Wyzwaniem na najbliższe lata na całym świecie jest zachowanie bilansów mocy. Chodzi o to, żebyśmy nie poszli drogą np. Kalifornii, gdzie nowa energetyka i nowy przemysł wyprzedziły starą energetykę i stary przemysł. Fotowoltaiki powstawało o wiele więcej i szybciej, niż stare bloki mogły się modernizować. W zeszłym roku doszło do czegoś, co zostało nazwane „wzrostem starej ekonomii” – wzrost cen paliw kopalnych pokazał, że OZE nie zastąpią w stu procentach energetyki cieplnej.

Przewiduje też, że w związku z brakiem ekogroszku i wzrostami cen gazu dojdzie do rozwoju rynku pomp ciepła.

Organizatorem konferencji było Polskie Towarzystwo Gospodarcze, a partnerami strategicznymi: KGHM Polska Miedź S.A., Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., PERN S.A. i Smartt Re sp. z o.o. , zaś partnerami głównymi: Ernst & Young, GoWork.pl i Ultra Safe Nuclear Corporation. Partnerami konferencji byli ponadto: Towarzystwo Finansowe Silesia Sp. z o.o. i Net Cable.

Wydarzenie było objęte patronatem medialnym portalu PKB24.pl

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA