Wspólny program BOŚ i PFR na rzecz zielonej energetyki
Bank Ochrony Środowiska oraz Polski Fundusz Rozwoju podpisały w poniedziałek 13 grudnia porozumienie, które ma na celu wspólne finansowanie ekologicznych inwestycji w energetykę cieplną, obejmujące zarówno modernizację dotychczasowych, jak i budowę nowych jednostek. Beneficjentami mają być przede wszystkim samorządy.
Wspólny program ma na celu zarówno modernizację obecnych jednostek jak i budowę nowych. Zakłada on także powstanie nowych instalacji działających na bazie termicznego przekształcania odpadów. Dzięki tej technologii możliwym jest wytwarzanie elektryczności i energii cieplnej na skutek spalania odpadów komunalnych. To rozwiązanie pozwala też na ograniczanie emisji zanieczyszczeń.
Tak porozumienie komentuje Wojciech Hann, prezes zarządu BOŚ:
Cieszę się, że jako Bank Ochrony Środowiska robimy kolejny krok w ekologicznej zmianie naszego kraju. Jest on kluczowy, ponieważ daje samorządom możliwość zabezpieczenia potrzeb cieplnych swoich mieszkańców, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów i dbałości o środowisko naturalne. Mamy doświadczenie w tym obszarze, finansowaliśmy już nowoczesną spalarnię śmieci w Olsztynie, w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że tego typu rozwiązania są niezwykle efektywne, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym.
Program ma zarazem zapewnić wsparcie dla rozproszonej i zielonej energetyki, a tym samym pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Wszyscy wiemy, że ten obszar powinien być głównym sektorem modernizacji prowadzącej nas do gospodarki bezemisyjnej. Wszyscy również zdajemy sobie sprawę z tego, że w obliczu zmian klimatycznych należy działać już dziś. Inwestycje typu ITPO to także ekologiczny sposób na pozbycie się śmieci, które w innym wypadku musiałyby trafić na wysypisko. Dzięki temu odpad zostaje przekształcony w zasób, co zbliża nas do gospodarki obiegu zamkniętego.
– podkreśla Marzena Koczut, wiceprezes zarządu BOŚ.
Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR wskazuje, że warte podkreślenia jest to, iż od pewnego czasu coraz efektywniej fundusz współpracuje z innymi instytucjami, z którymi uzupełnia się kompetencyjnie. Jak zaznacza:
W tym przypadku główną osią tej szerszej oferty jest współpraca BOŚ – PFR ale na tym nie koniec; udało nam się dobrać grono doradców technologicznych, ekspertów rynku, przedstawicieli administracji i kluczowego polskiego producenta w postaci Rafako. Wszystko po to, aby samorządy miały poczucie maksimum komfortu i efektywności naszych działań.
KŚ/źródło: wnp.pl