Klucze do mieszkania

Wrocławscy deweloperzy nadrabiają braki podażowe. 1200 nowych lokali w styczniu

13.02.2024
Redakcja
Czas czytania: 3 minut/y

Wrocławscy deweloperzy zaskoczyli i w styczniu wprowadzili na rynek niemal 1200 nowych lokali – najwięcej w ujęciu miesięcznym od blisko trzech lat. Dość niespodziewanie w styczniu nowa podaż we Wrocławiu dorównała poziomem Warszawie i bijącej w ostatnich miesiącach rekordy podażowe Łodzi. W efekcie oferta deweloperska w mieście na koniec stycznia była już tylko 16 proc. niższa niż rok wcześniej. Równocześnie, jak podaje Otodom, ceny ofertowe mieszkań deweloperskich na wrocławskim rynku nadal rosną – w styczniu o 2 proc. m/m, a w porównaniu do ubiegłego roku o 20 proc.

1176 nowo dodanych do oferty mieszkań to zaskakujący wynik wrocławskich deweloperów, który przyniósł im w styczniu palmę pierwszeństwa pod względem liczby wprowadzeń. Wyprzedzili tym samym tych działających w Warszawie, którzy uruchomili sprzedaż  1170 lokali, i w Łodzi, gdzie na rynek trafiło 1135 mieszkań. 

Taka skala nowej podaży we Wrocławiu pozwoliła częściowo nadrobić braki w lokalnej ofercie powstałe po gwałtownym wzroście popytu spowodowanym programem BK 2 proc.. Od sierpnia 2023 r. dostępna baza mieszkań deweloperskich na wrocławskim rynku utrzymywała się na poziomie poniżej 4,5 tys.  Natomiast w styczniu br. osiągnęła blisko 5 tys., co było wynikiem zbliżonym do lipca 2023 r., czyli okresu uruchomienia rządowych dopłat do kredytów hipotecznych. 

Równocześnie początek roku przyniósł we Wrocławiu spadek sprzedaży. W styczniu na lokalnym rynku sprzedano mniej niż 500 nowych mieszkań – o 17 proc. mniej niż w grudniu i najmniej od stycznia 2023. Warto jednak zauważyć, że ten styczniowy wynik jest o 50 proc. większy od tego sprzed roku. 

Przyczyn spadku wolumenu sprzedaży na rynku wrocławskim w styczniu należy upatrywać w skokowo rosnących na przełomie roku cenach. Zarówno w grudniu, jak i w styczniu deweloperzy wprowadzili bowiem projekty o cenach wyraźnie wyższych od średnich cen mieszkań w ofercie. Dlatego mimo że zainteresowanie zakupem mogli na początku 2024 roku wybierać z wyraźnie większej liczby mieszkań, ich ceny stanowiły barierę dla finalizowania zakupu

– podkreśla Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań rynku Otodom Analytics. 

Oferta rośnie, ale nie wszędzie

Według danych Otodom Analytics wrocławską dzielnicą z największą ofertą deweloperską są Krzyki. Zainteresowani zakupem własnego M w styczniu mieli tam do dyspozycji ponad 2 tys. ofert, z czego ponad 400 stanowiły nowo wprowadzone do sprzedaży lokale. Ostatni raz taki poziom oferty odnotowano na Krzykach w marcu 2023 roku. Na drugim miejscu uplasowała się największa dzielnica Wrocławia, czyli Fabryczna. W tej części miasta oferta dostępnych dla kupujących mieszkań deweloperskich wzrosła w styczniu o blisko 500 i na koniec miesiąca sięgnęła niemal 1000 lokali. A to najwyższy wynik zarówno jeśli chodzi o liczbę wprowadzeń, jak i wielkość oferty w ciągu ostatniego roku.  

Odbicie podaży widoczne było także na Starym Mieście, gdzie na początku roku przybyło 270 nowych mieszkań na sprzedaż, a baza lokali deweloperskich wzrosła do blisko 900. Co ciekawe, w dwóch pozostałych dzielnicach Wrocławia (Psie Pole, Śródmieście), deweloperzy nie wprowadzili w styczniu żadnych nowych mieszkań. 

Krzyki z najszybszym wzrostem cen

W styczniu w większości największych miast tempo wzrostu cen mieszkań wyhamowało. Inaczej było jednak w Łodzi (+5 proc. m/m) oraz w Krakowie i we Wrocławiu (+2 proc. m/m). Na wrocławskim rynku średnia cena ofertowa skoczyła o ponad 250 zł/mkw. i przekroczyła 13,3 tys. zł.  A najbardziej, bo średnio o ponad 560 zł/mkw., zdrożały lokale deweloperskie oferowane na Krzykach (ponad 12,9 tys./mkw.).

W której dzielnicy Wrocławia zainteresowani zakupem nowego mieszkania muszą się liczyć z najwyższymi kosztami? Niezmiennie najdroższe pozostaje Śródmieście, gdzie średnia cena ofertowa oscylują wokół 20 tys. zł/mkw. Zaraz za nim plasuje się Stare Miasto. Chociaż średnie ceny oferowanych w tej dzielnicy mieszkań obniżyły się w styczniu dzięki pojawieniu się w sprzedaży dwóch relatywnie dużych projektów o średnich cenach niższych od oferowanych dotychczas lokali, to za mieszkanie deweloperskie trzeba zapłacić średnio około 16,3 tys. zł/za mkw. Z kolei najtańszą dzielnicą pozostaje Psie Pole. Średnie ceny ofertowe wynoszą tam ok. 11,7 tys. zł/mkw.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA