Wpłatomat Banku Santander

Wpłatomaty Santandera pytają… o źródło pochodzenia gotówki

21.12.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Wpłatomaty Banku Santander zmuszają do odpowiedzi na pytanie o pochodzenie wpłacanej gotówki – czytamy na stronie android.com.pl. Obowiązek badania źródeł finansowych klientów nakłada na banki polskie prawo.

O sytuacji poinformował jeden z użytkowników Twittera. Gdy chciał przy użyciu wpłatomatu zasilić swoje konto posiadaną gotówką to napotkał nieoczekiwane pytanie ze strony maszyny.

Co więcej, pytania tego nie dało się w żaden sposób pominąć, a przechodząc dalej klient musiał wyrazić zgodę na kontakt ze strony banku w celu dodatkowej weryfikacji.

Polskie prawo obliguje banki do badania źródeł finansowych klientów. Obowiązek nakłada ustawa z 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Portal Android.com.pl przytacza też inną sytuację, która miała miejsce w banku ING w lutym zeszłego roku:

Tam jeden z klientów otrzymał pismo z żądaniem wyjaśnień po tym, jak na jego konto zaczęły wpadać nieregularne przelewy, niepowiązane z jego pracą. Poszkodowany zarzekał się, że to pożyczka od kolegi, ale bank pozostał nieugięty i musiał otrzymać dowód w postaci umowy między nim a stroną pożyczającą pieniądze.

MD/źródło: Android.com.pl

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA