Wiosną USA czeka inwazja cykad zombie. Bilion zarażonych owadów zaleje kilkanaście stanów
Wiosną tego roku za oceanem dojść do prawdziwej plagi egipskiej. Według naukowców na powierzchni mogą pojawić równocześnie dwa lęgi cykad wieloletnich. Tego typu zjawisko zdarza się tylko raz na ponad 200 lat. Wschodnia część kraju może zostać dosłownie zalana przez miliardy owadów.
Większość gatunków cykad to owady doroczne, oprócz tego istnieją jednak także cykady wieloletnie. W tym ostatnim przypadku większość lokalnej populacje jest zsynchronizowana rozwojowo. Oznacza to, że osobniki, które większą część swojego życia spędzają pod ziemią wyjdą na powierzchnię ziemi w tym samym roku. Zdarza się to raz na 13 lub 17 lat.
Ten rok będzie pod tym względem wyjątkowy. Po raz pierwszy od 221 lat w tym samym momencie na terenie 17 stanów wylęgną się dwie grupy cykad (lęg XIX i XIII). Część ze stanów (jak Illinois czy Indiana) zaleją oba lęgi równocześnie.
Oba lęgi sąsiadują ze sobą, a nawet nieznacznie się pokrywają
– podało Fox News.
Według naukowców z Uniwersytetu w Connecticut od maja do czerwca może pojawić się nawet bilion owadów.
Grzyby i cykady zombie
Cykady nie gryzą ani nie żądlą, pewne zagrożenie stanowi jednak hałas. Dźwięk który wydaje chór samców tych owadów, może być ogłuszający i osiągać nawet 100 decybeli.
Na tym jednak się nie kończy. Jak pisze na Twitterze przyrodnik Dariusz Dziektarz, sprawę może dodatkowo skomplikować pewien grzyb:
Razem z cykadami pojawi się ściśle z nimi powiązany grzyb (Massospora sp.). Jego zarodniki przez kilkanaście lat czekają na powrót cykad, infekują je podczas masowej podróży ku powierzchni i gotują im później naprawdę mocny horror. Otóż sprawia on, że ciało cykady się dosłownie rozpada. Odpadający odwłok grzyb zastępuje specjalnym czopem, a aktywność takiego półżywego zombie utrzymuje przy pomocy aplikowanej do mózgu mieszanki narkotyków – m. in. halucynogennej psylocybiny i pochodnych amfetaminy.
Jak dodaje, te „nieumarły owady” pozostają paradoksalnie bardzo aktywne płciowo, co pomaga wykorzystać „nadarzającą się raz na kilkanaście lat sposobność by rozprzestrzenić zarodniki w chmurze kopulujących cykad.”
MD/źródło: Polsat News, Twitter (Dariusz Dziektarz)