Potencjał Wietnamu niesie ze sobą ogromne możliwości dla polskiego biznesu

13.03.2024
Redakcja
Czas czytania: 3 minut/y

Według niezależnych ocen wzrost produktu krajowego brutto (PKB) Wietnamu osiągnie w tym roku 6–6,5 proc.. Z tym sukcesem będzie się wiązał wzrost we wszystkich sektorach gospodarki, takich jak eksport, produkcja, turystyka i konsumpcja krajowa.

Wietnam jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Azji Południowo-Wschodniej. Zgodnie z oficjalnymi danymi w styczniu 2024 r. eksport Wietnamu wzrósł aż o 42 proc. w ujęciu rocznym, a nadwyżka handlowa powiększyła się do 2,92 mld dol. W 2023 r. według wietnamskich danych wzrost PKB wyniósł 5,1 proc. Kluczem do sukcesu jest olbrzymia i różnorodna baza produkcyjna oraz wykwalifikowana, choć nadal stosunkowo tania, siła robocza.

Polskie produkty kojarzą się w Wietnamie z europejską jakością w konkurencyjnych cenach. W 2022 r. obroty handlowe Polski z Wietnamem wyniosły 5,37 mld dol., co stanowiło wzrost o ponad 13 proc. w porównaniu z 2021 r. Polski eksport do Wietnamu osiągnął wartość ponad 486 mln dol.

Wietnam jest rynkiem o ogromnym potencjale. Kraj ten zamieszkuje ponad 100 mln ludzi, a siła nabywcza społeczeństwa stale rośnie. Ponadto dość dynamicznie rozwija się tam klasa średnia. Ze względu na długoterminowe perspektywy szybkiego rozwoju oraz postępującą integrację handlową ze światem (członkostwo w ASEAN, FTA UE–Wietnam) Wietnam wydaje się szczególnie interesującym kierunkiem nie tylko dla eksporterów, ale także dla inwestorów. Podczas ubiegłorocznych rozmów międzyrządowych związanych z wymianą handlową strona wietnamska podkreślała zainteresowanie polskimi inwestycjami w farmację, przemysł rolno-spożywczy i przemysł wytwórczy oraz rozwojem współpracy z zakresu nauki i technologii.

Wietnam corocznie zwiększa swoje wydobycie węgla kamiennego, staramy się od dwudziestu paru lat być na tym rynku i uczestniczyć w jego rozwoju i modernizacji. Wietnam również rozwija się gospodarczo. Widoczne jest zwiększenie eksportu oraz zapotrzebowania na urządzenia i maszyny, szczególnie wysoko przetworzone. Można zaobserwować tą sytuację od wielu lat, jest ona dosyć stabilna i sądzę, że perspektywa współpracy firm polskich i wietnamskich będzie się rozwijała

wyjaśnia Henryk Stabla, prezes zarządu PKiMSA “CARBOAUTOMATYKA” S.A. 

Żeby poznać i zrozumieć, warto zobaczyć

W kwietniu tego roku EXPO Katowice organizuje misję gospodarczą w czasie Vietnam’s International Mining, Minerals Recovery and Construction Exhibition, która odbędzie się w dniach 24–26 kwietnia 2024 r. w Hanoi.

To niepowtarzalna okazja dla polskich przedsiębiorców myślących o obecności w kraju, w którym inwestują firmy z Korei Południowej, USA czy Japonii. Zarówno z tradycyjnych sektorów gospodarki, takich jak górnictwo, przemysł maszynowy i kablowy, jak i z nowoczesnych, związanych z automatyką i sterowaniem oraz cyberbezpieczeństwem. Dziś Wietnam jest w pierwszej lidze najszybciej rozwijających się gospodarek i dobrze by było, gdyby polskie firmy potrafiły to wykorzystać. Nie zapominajmy również, że kraj ten jest postrzegany jako obiecujący rynek dla nowych obszarów współpracy, takich jak transformacja energetyki i rozwój energii odnawialnej

– zapewnia Iwona Gramatyka, prezes zarządu spółki EXPO Katowice.

Jeden ze strategicznych kierunków rozwoju gospodarki Wietnamu zakłada eksploatację, a w przyszłości również rafinację szacowanych na 22 mln t zasobów pierwiastków ziem rzadkich. To również szansa dla wielu polskich uczelni i przedsiębiorstw, które mają unikalną wiedzę i doświadczenie w obszarze eksploatacji różnych złóż surowców naturalnych.

Polskę nad Mekongiem reprezentuje ok. 30 tys. mieszkających na stałe w naszym kraju Wietnamczyków i przynajmniej taka sama społeczność Wietnamczyków, którzy ukończyli polskie uczelnie. To trudny do przecenienia kapitał, który może zdecydowanie ułatwić nawiązywanie kontaktów handlowych i inwestycyjnych. Dziś jest odpowiedni moment, żeby spojrzeć na ten rynek i zastanowić się, jakie korzyści można na nim osiągnąć. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na organizację misji gospodarczej do Wietnamu

– wyjaśnia Iwona Gramatyka.

Według analizy These Five Countries Are Key Economic ‘Connectors’ in a Fragmenting World („Tych pięć krajów jest kluczowych gospodarczo w podzielonym świecie”), opracowanej przez Bloomberga, Polska obok właśnie Wietnamu, Meksyku, Maroka oraz Indonezji ma szansę stać się ważnym ogniwem w globalnej gospodarce, która dzieli się na rywalizujące ze sobą bloki. Według Bloomberga wspomnianych pięć krajów łączy strategiczna pozycja, która umożliwia im wykorzystywanie zmian w globalnych łańcuchach dostaw.

Raport – Kierunek: Wschód Aktualne trendy i atrakcyjne kierunki ekspansji zagranicznej w obliczu zawirowań geopolitycznych opracowany w ubiegłym roku przez PwC i PFR TFI we współpracy z KUKE, klasyfikuje Wietnam w grupie najbardziej atrakcyjnych rynków dla polskich inwestycji zagranicznych. 

MD/źródło: Forhang

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA