Wielkie inwestycje PGE w infrastrukturę dystrybucyjną

04.03.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

W tym roku Spółka PGE Dystrybucja z Grupy PGE zrealizuje szereg inwestycji w infrastrukturę, czyli linie energetyczne, transformatory i rozdzielnie, w tym kablowanie sieci. Spółka organizuje warsztaty dla potencjalnych wykonawców, które będą dotyczyć planowanych programów inwestycyjnych. W ten sposób liczy na usprawnienie całego procesu inwestycyjnego.

Rozwój nowych mocy odnawialnych wymaga wielomiliardowych nakładów na sieci dystrybucyjne. Spółka PGE Dystrybucja z Grupy PGE ma największy obszar dystrybucyjny w Polsce.

Rolą PGE Dystrybucja jest dbałość o zapewnienie niezawodnych dostaw energii elektrycznej, dlatego w 2022 roku przeznaczamy ogromne środki na inwestycje w obszarze dystrybucji energii. Teraz, w sytuacji wojny na Ukrainie, w sposób szczególny koncentrujemy się na infrastrukturze krytycznej, czyli m.in. na liniach dystrybucyjnych, transformatorach i rozdzielniach, bez których nie jest możliwe funkcjonowanie systemu energetycznego

– zapowiada Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Rozwój nowych źródeł energii, w tym OZE, będzie wymagać modernizacji sieci dystrybucyjnych. Struktura wiekowa i niski stopień skablowania polskich sieci sprawia, że jest ona awaryjna i wrażliwa na gwałtowne zjawiska atmosferyczne, które ostatnimi laty występują w Polsce coraz częściej.

Ostatnie wichury nad Polską pokazały, jak ważne jest przyspieszenie inwestycji w tzw. kablowanie sieci, czyli zakopywanie ich do ziemi, dzięki czemu możemy uniknąć awarii spowodowanych silnymi wiatrami

– zauważa Wojciech Dąbrowski.

PGE Dystrybucja jest w Polsce jednym z głównych operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD), którzy są odpowiedzialni za dostarczenie energii elektrycznej do odbiorców. Prowadzone od kilku lat inwestycje mają na celu zwiększenie możliwości przyłączeniowych sieci dystrybucyjnej operatora, ograniczenie strat sieciowych oraz zwiększenie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw energii elektrycznej do odbiorców.

Aby lepiej odpowiadać na potrzeby klientów, przyspieszamy także program montażu liczników zdalnego odczytu. To są właśnie duże programy, na których będą koncentrowały się nasze inwestycje. Już dzisiaj zapraszam wszystkich przedsiębiorców do wzięcia w nich udziału

– zapowiada prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

9 marca br. PGE Dystrybucja organizuje dla potencjalnych wykonawców warsztaty, które będą dotyczyć planowanych prac eksploatacyjnych i programów inwestycyjnych spółki. Zaprezentowany zostanie m.in. zakres inwestycji i prac modernizacyjnych zaplanowanych aż do 2026 roku.

Operator przedstawi także wymogi i zasady prowadzonych przez niego postępowań przetargowych, a zainteresowani współpracą wykonawcy otrzymają informacje np. odnośnie do tego, w jaki sposób należy składać oferty w Systemie Zakupowym GK PGE.

PGE Dystrybucja po raz pierwszy zorganizowała warsztaty dla swoich ewentualnych podwykonawców z branży elektroenergetycznej. Celem tych warsztatów jest przybliżenie planów inwestycyjnych spółki oraz zapoznanie ewentualnych podwykonawców z procedurami i regulaminami ich wyłaniania. Prezentacja naszych planów pozwoli naszym ewentualnym podwykonawcom przygotować się do realizacji poszczególnych etapów inwestycyjnych, m.in. przygotować zabezpieczenie materiałowe i osobowe, co będzie mieć duże przełożenie na sprawność realizowanych inwestycji. To jest dla nas bardzo istotne.

– wyjaśnia Jarosław Kwasek, prezes zarządu PGE Dystrybucja.

Dwugodzinne warsztaty będą się odbywać w formie online, a chęć uczestnictwa w nich trzeba zarejestrować poprzez specjalny formularz na stronie PGE Dystrybucja, gdzie dostępne są również wszystkie szczegóły i agenda wydarzenia. Termin na zgłoszenia upływa w poniedziałek 7 marca br.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA