Wielka Brytania: Wytyczne wprowadzające nierówne traktowanie przez sądy zostały zatrzymane
Nowe zasady dotyczące orzekania kar wobec przestępców z mniejszości etnicznych w Anglii i Walii zostały odroczone po wielotygodniowym konflikcie między rządem a Radą ds. Wyroków (Sentencing Council). Wytyczne, które miały wejść w życie dzisiaj, zostały wstrzymane w ostatniej chwili po tym, jak rząd zagroził ich obaleniem za pomocą nadzwyczajnej legislacji.
O sprawie pisaliśmy TUTAJ
Nierówne traktowanie
Wytyczne nakazywały sędziom uzyskanie dodatkowych informacji o tle sprawców z określonych grup mniejszościowych przed wydaniem wyroku. Zdaniem Rady, w skład której wchodzą najwyżsi przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, miało to wyrównać różnice w traktowaniu różnych grup etnicznych w systemie sprawiedliwości.
Pomysł wywołał jednak ostrą krytykę polityków z obu głównych partii. Shabana Mahmood, minister sprawiedliwości, uznała, że wprowadzenie takich zasad stworzyłoby „dwupoziomowy” system sprawiedliwości, sprzeczny z zasadą równości wobec prawa.
Wytyczne zostały odroczone
Po tym, jak Rada odmówiła wycofania nowych wytycznych, Mahmood zapowiedziała wprowadzenie ustawy mającej je zablokować. Ostatecznie, po spotkaniu z przewodniczącym Rady, sędzią Williamem Davisem, zdecydowano o odroczeniu ich wdrożenia.
Minister Mahmood wyraziła wdzięczność za decyzję Rady, podkreślając, że „różnicowanie kar ze względu na rasę, kulturę czy religię jest nieakceptowalne”. Z kolei konserwatywny poseł Robert Jenrick, który groził pozwem przeciwko wytycznym, stwierdził, że Rada „ugięła się pod presją”.
Wdrożenie wytycznych mogłoby oznaczać, że biali mężczyźni byliby traktowani przez sędziów znacznie surowiej w porównaniu z innymi grupami.
Rząd planuje teraz wprowadzić ustawę Sentencing Guidelines Bill, która ma jednoznacznie zakazać różnicowania kar wobec określonych grup. Projekt trafi do parlamentu już we wtorek, choć czas na jego uchwalenie przed przerwą wielkanocną jest ograniczony.