Norweski Szelf

W złożu należącym do PGNiG Upstream Norway dwa razy więcej ropy niż zakładano

12.06.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

W złożu Ost Frigg, w którym udziały ma spółka PGNiG Upstream Norway należąca do Grupy Orlen, może znajdować się 40-90 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe), a więc dwa razy więcej niż zakładano do tej pory – poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Zasoby ropy w tym złożu przypadające na Orlen wynoszą 5-11 mln baryłek przeliczeniowych.

Ost Frigg jest jednym z ośmiu złóż, na których prace prowadzone są w ramach projektu zagospodarowania Yggdrasil (dawniej NOAKA). To jedna z największych inwestycji realizowanych obecnie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, której wartość wynosi ok. 115 mld koron norweskich (ok. 45 mld zł)

— przypomniał koncern.

Dwukrotnie większe zasoby ropy

Jak dodał Orlen, złoże Ost Frigg, w których udział PGNiG Upstream Norway (PUN) wynosi 12,3 proc., było szacowane na 18-45 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe).

Wyniki uzyskane w trakcie realizacji odwiertu poszukiwawczego wskazują, że rzeczywiste zasoby wydobywalne mogą być co najmniej dwa razy większe i wynosić 40-90 mln boe. Oznaczałoby to, że zasoby ropy naftowej w złożu Ost Frigg przypadające na Grupę ORLEN wynoszą 5-11 mln boe. Dokładne oszacowanie zasobności złoża wymagać będzie dalszych analiz, których wyniki muszą zostać jeszcze potwierdzone przez Norweski Dyrektoriat Naftowy

— podał koncern.

Wstępne wyniki prac poszukiwawczych na złożu Ost Frigg okazały się zaskakująco dobre. Dodatkowe zasoby ropy naftowej, jakie udało się tam znaleźć, wzmocnią pozycję Grupy Orlen jako jednego z czołowych graczy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym 

– powiedział, cytowany w informacji prasowej, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Projekt Yggdrasil

Jak wyjaśnił Orlen, dodatkowe zasoby złoża Ost Frigg „istotnie zwiększają też przewidywany wolumen ropy naftowej przypadający na Grupę ORLEN w projekcie Yggdrasil z 26,7 mln do ok. 31 mln boe ropy naftowej i kondensatu (przyjmując uśredniony wolumen zasobów złoża Ost Frigg)”.

Zaznaczono, że dodatkowe zasoby będą wykorzystywały planowaną infrastrukturę projektu Yggdrasil.

Partnerami PUN na koncesji PL873 są AkerBP (47,7 proc., operator) i Equinor (40 proc.) a na koncesji PL442 – AkerBP (87,7 proc., operator). W grudniu 2022 r. partnerzy koncesyjni złożyli do norweskiej administracji plan zagospodarowania i eksploatacji tego obszaru Yggdrasil. Początek eksploatacji planowany jest na początek 2027 r.

— podano.

W komunikacie podkreślono, że projekt Yggdrasil był przygotowywany przez Lotos Exploration and Production Norge; w maju tego roku wszystkie aktywa tej spółki zostały przejęte przez PUN w ramach konsolidacji działalności wydobywczej Grupy Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA