Ukraina

W wyniku wojny PKB Ukrainy spadnie blisko o połowę

11.04.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Według prognoz Banku Światowego, w 2022 produkt krajowy brutto Ukrainy może spaść nawet o 45,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W przypadku Federacji Rosyjskiej spodziewany spadek to 11,2 proc.

Jak jednak zaznaczają eksperci Banku Światowego, dokładny zakres spowolnienia gospodarczego będzie zależał od czasu trwania i intensywności wojny.

Jeśli chodzi o lata następne, to analitycy spodziewają się powolnego ożywienia w ukraińskiej gospodarce. Według ich szacunków w 2023 r. PKB kraju wzrośnie o 2,1 proc., w 2024 r. o 5,8 proc..

Inflacja na Ukrainie wyniesie w tym roku według prognoz 15 proc., w przyszłym 19 proc., a w 2024 r. 8,4 proc.

Eksperci podkreślają, że wojna będzie mieć znaczący wpływ na wskaźniki ubóstwa na Ukrainie. Udział populacji kraju żyjącej poniżej granicy ubóstwa grozi gwałtownym wzrostem – z 1,8 proc. do 19,8 proc.. Czyli co piąty Ukrainiec wkrótce będzie musiał przeżyć za mniej niż 5,5 dolara na dzień.

Jednocześnie do końca roku PKB Rosji może spaść o 11,2 proc.

– twierdzą analitycy. Powodem są głównie ostre sankcje wobec Rosji, których konsekwencją jest m.in. zmniejszenie popytu wewnętrznego.

Roczna inflacja w Rosji wzrośnie z 9 proc. w 2021 r. do 22 proc. w 2022 r.

Również PKB Białorusi spadnie w tym roku – według analityków Banku Światowego kraj ten odnotuje spowolnienie gospodarcze w wysokości 6,5 proc.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA