Rosja

W wyniku sankcji wobec rosyjskiej ropy Moskwa może stracić w 2023 nawet 60 mld dolarów

20.01.2023
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Dziennie Rosja traci z powodu unijnych sankcji na ropę naftowąco najmniej 127 mln dolarów dziennie – twierdzą analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Inny think tank twierdzi, że kwota ta w 2023 roku wzrośnie – nawet do 160 mln. Tymczasem sektor ropy naftowej i gazu jest najistotniejszym sektorem rosyjskiej gospodarki, odpowiedzialnym w 2022 r. za około 20 proc. rosyjskiego PKB i ok. 51 proc. wartości jej eksportu.

W ubiegłym roku podatki związane z wydobyciem i eksportem ropy, gazu i produktów ropopochodnych zapewniały Rosji 42 proc. wszystkich wpływów do budżetu. Podatki tylko z wydobycia i eksportu ropy naftowej stanowiły 29 proc. rosyjskiego budżetu – czytamy w tygodniku PIE.

Obserwowany od czerwca 2022 r. do stycznia 2023 r. dynamiczny spadek cen rosyjskiej ropy, w tym Urals (o 44 proc.) i eksportowanej na rynki azjatyckie ESPO7 (o 16 proc.), będzie stanowił znaczne wyzwanie dla rosyjskiego budżetu i gospodarki. Perspektywa wejścia w życie sankcji UE i G7 wystarczyła, żeby eksport rosyjskiej ropy był w 2022 r. niższy o 3 proc r/r.

– twierdzą eksperci.

Cena ropy Urals przyjęta w rosyjskim budżecie na 2023 r. wynosi 70 USD/b i znacząco odstaje od obecnej i prognoz rynkowych. Średnia cena Urals w styczniu 2023 r. wynosiła ok. 54 USD/b. Według agencji Argus Media, średnia cena ropy Urals w 2023 r. wyniesie tylko 53,1 USD/b. Dochody budżetowe Rosji z podatków od wydobycia i eksportu ropy w 2023 r. mogą być przeszacowane nawet o 26 proc., co oznaczałoby zawyżenie wpływów do budżetu o 7,5 proc. – czytamy dalej.

Jak zaznaczają analitycy PIE, handel z Azją nie zastąpi Moskwie partnera w postaci UE:

Rynki azjatyckie nie są dla Rosji wystarczającym substytutem dostaw do Europy. Choć eksport rosyjskiej ropy do Indii wzrósł 33-krotnie r/r, ropa była tam sprzedawana po zaniżonych cenach na poziomie 30 USD/b a więc 63 proc. niżej niż średnia cena Urals w 2022 r. To ponad trzykrotnie taniej niż średnia cena ropy Brent w 2022 r. Koszty wydobycia rosyjskiej ropy szacuje się w zależności od złoża na 30-50 USD/b.

Jak obliczają eksperci PIE, obecnie Rosja traci z powodu unijnych sankcji na ropę naftową
co najmniej 127 mln USD dziennie.

Według obliczeń Centre for Research on Energy and Clean Air (CREC), straty te w 2023 r. będą wyższe i, jak podaje think tank, wyniosą średnio 160 mln USD dziennie. Obniży to całość przychodów rosyjskiego sektora naftowego o około 20 proc. Utrzymanie i zaostrzanie sankcji na ropę przez UE i G7 będzie miało kluczowe znaczenie w osłabieniu budżetu Rosji, finansującego wojnę z Ukrainą.

MD/źródło: tygodnik PIE

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA