W TVN powstał Związek Zawodowy. Polsat i TVP następne?
14 grudnia 2021
Kamil Śliwiński

W TVN powstał Związek Zawodowy. Polsat i TVP następne?

W TVN powstał pierwszy związek zawodowy, który póki co zrzesza kilkadziesiąt osób. Na jego czele stanął Tomasz Ozimkiewicz. Duży wkład w jego powstanie miał Piotr Szumlewicz, szef Związkowej Alternatywy, który chciałby by podobne zrzeszenia powstały także w TVP i w Polsacie a na ich bazie związkowy trust branży telewizyjnej.

Wiele miesięcy starano się o powołanie związku zawodowego w TVN. Zdaniem Szumlewicza, pracownicy mieli obawy związane z przystąpieniem do organizacji. Kadra zarządzająca miała dać im do zrozumienia, że będzie to źle widziane.

Związek Zawodowy w TVN ma mieć na celu “zmianę standardów”, tzn., by decyzje były podejmowane w konsultacji z pracownikami, a nie ponad nimi. Ma również walczyć o godne zarobki i rzeczywiste etaty.

Jeden z operatorów, pracujący dla TVN przez 16 lat, pożegnał się z kolegami, pisząc maila, w którym oznajmił, że:

Szumlewicz powiedział portalowi wirtualnemedia.pl, że Związkowa Alternatywa chciałaby powołać podobne organizacje także u konkurencji TVN – w TVP i Polsacie. Jak tłumaczył:

W Polsacie może być problem, bo jest tam sporo umów śmieciowych. (…) Naszym celem jest utworzenie trustu związkowego, działającego w TVP, TVN i Polsacie.

Bezpośrednią przyczyną powołania związków zawodowych były informacje o nieprawidłowościach dotyczących warunków pracy w TVN Grupie Discovery.

nie godził się na poniżanie jego i jego kolegów przez szefa, czego konsekwencją jest jego przymusowe odejście ze stacji.

Po tym zgłoszeniu TVN przesłuchiwał pracowników pod kątem warunków pracy i ewentualnego naruszenia praw pracowniczych. Związkowa Alternatywa zgłosiła wniosek do Państwowej Inspekcji Pracy o całościową kontrolę warunków pracy w stacjach.

KŚ/źródło: money.pl