W jaki sposób kupić ziemię z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa?
Grunty z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa cieszą się bardzo dużym wzięciem ze strony rolników. Dlatego też zdecydowana większość przetargów prowadzonych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa dotyczy nie dzierżawy, a sprzedaży gruntów.
W samym tylko grudniu ubiegłego roku przeprowadzono 2090 przetargów, spośród których aż 1760 (84 proc.) stanowiły przetargi na sprzedaż. Najwięcej było ich w województwie podkarpackim (256), dolnośląskim (205) i warmińsko-mazurskim (194).
Od początku br. oddziały terytorialne KOWR ogłosiły wykazy na sprzedaż 8 844 nieruchomości o powierzchni 6 722 ha oraz opublikowały ogłoszenia o przetargu na sprzedaż 18 273 nieruchomości o powierzchni 10 069 ha (tab. III w załączeniu).
Ograniczony przetarg
Sprzedaż gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa odbywa się w ramach przetargu. Udział w nim wziąć mogą wyłącznie rolnicy, którzy chcą w ten sposób powiększyć swoje dotychczasowe gospodarstwo lub założyć nowe gospodarstwo rodzinne.
Jak informuje Waldemar Humięcki, dyrektor generalny KOWR, przetargi odbywają się w formie licytacji lub ofert pisemnych.
MD