Droga ekspresowa

Via Baltica dotarła do granicy z Litwą

27.12.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Północno-wschodnia Polska została wreszcie połączona drogą ekspresową z Litwą. W czwartek otwarto 24-kilometrowy odcinek Via Baltica, z Suwałk do Budziska na granicy z Litwą.

Odcinek ten stanowi część współfinansowanego ze środków unijnych projektu budowy drogi ekspresowej S61 Szczuczyn – Budzisko, o długości blisko 110 km. Wartość dofinansowania z funduszy UE dla tego projektu wynosi niemal 380 mln euro, co stanowi ponad 51 proc. wyliczonego na 743 mln euro wartości projektu. Via Baltica to jedna z najważniejszych strategicznie inwestycji drogowych w Polsce; należy do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.

Olivier Silla, dyrektor ds. zrównoważonych sieci i inwestycji w Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska przypomniał, że ten kluczowy projekt został wybrany w ramach pierwszego konkursu programu CEF (Connecting Europe Facility). 

Biorąc pod uwagę rosyjską agresję przeciwko Ukrainie, Via Baltica ma jeszcze większe znaczenie we wspieraniu mobilności wojskowej. Droga S61 jest częścią transeuropejskiej sieci transportowej łączącej Polskę z krajami bałtyckimi i zapewnia ciągłość Korytarza Sieci Bazowej Morze Północne – Bałtyk pomiędzy dwoma najbliższymi węzłami miejskimi po obu stronach polsko-litewskiej granicy. Modernizacja tego ważnego odcinka drogi przyczyni się również do ożywienia przewozów towarowych i pasażerskich, w regionie i poza nim, przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa transportu drogowego i skróceniu czasu przejazdu

– dodał.

Z czterech odcinków drogi ekspresowej S61 Szczuczyn – Budzisko ukończone i oddane do użytku zostały już trzy. W trakcie prac jest odcinek Szczuczyn-Raczki, gdzie do ukończenia pozostał fragment Ełk Południe – Wysokie.

Zakres inwestycji obejmuje wykonanie wszystkich prac niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania drogi ekspresowej. Oprócz budowy nowych fragmentów drogi, są to m.in.: przebudowa istniejących dróg, infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, budowa obiektów inżynieryjnych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, konektory, przejścia awaryjne, kanalizacja, sieć teletechniczna, oświetlenie oraz urządzenia ochrony środowiska.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA