Prezydent Andrzej Duda podpisuje dokument

Ustawa o dopłatach do źródeł ciepła innych niż węgiel została podpisana przez prezydenta

19.09.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw dotyczących dopłat do źródeł ciepła, jak pellet drzewny, skroplony gaz LPG i olej opałowy – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Komu i ile przysługuje?

Ustawa zakłada wprowadzenie jednorazowego dodatku dla posiadaczy indywidualnych źródeł ciepła i wspomoże te gospodarstwa domowe, dla których główne źródło ciepła zasilane jest:

  • biomasą (pellet drzewny, drewno kawałkowe, brykiet drzewny, słoma,)
  • skroplonym gazem LPG (propan butan)
  • olejem opałowym

Gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy, dodatek ma wynieść trzy tysiące złotych.

Dwa tysiące złotych będzie przysługiwać tym użytkownikom ciepła, których głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Odbiorcom, których głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym należy się tysiąc złotych.

Pięćset złotych należy się tym użytkownikom których źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG.

Dodatek węglowy

Jednocześnie doprecyzowano przepisy ustawy o dodatku węglowym, wskazując, że jeden dodatek przysługuje na gospodarstwo prowadzone od jednym adresem.

Wypłaty będą dokonywane na wnioski zgłoszone zgodnie ze stanem z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) na 11 sierpnia 2022 roku (zmiany dokonywane w ewidencji po tym terminie pozostaną bez wpływu na ustalenie prawa do dodatku, z wyjątkiem zgłoszeń dokonywanych po raz pierwszy).

Ustawa wprowadza także rozwiązanie dotyczące mechanizmu ustalania przez przedsiębiorstwa energetyczne tak zwanej taryfy z rekompensatą dla odbiorców ciepła z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe. W wyniku wprowadzenia tej regulacji dla odbiorców tej grupy ograniczony ma zostać wzrost cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody użytkowej do ustalonego poziomu.

Ustawa zakłada gwarancje Skarbu Państwa dla objętych decyzjami podmiotów w wysokości 21 miliardów złotych.

Zobacz też: Polska gotowa na odcięcie od rosyjskiej ropy. W grudniu wejdzie w życie unijne embargo

MD/źródło: ISBNews

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA