Wydobycie ropy naftowej

USA: Drugi tydzień spadku cen ropy

03.11.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w piątek, ale w ujęciu tygodniowym surowiec zaliczy spadek, drugi raz z rzędu – podają maklerzy

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 82,78 USD, wyżej o 0,39 proc.

Brent na ICE na XII kosztuje 87,08 USD za baryłkę, wyżej o 0,26 proc. Po spadku w tym tygodniu o 3,9 proc.

Wojna w Izraelu

Trwająca na Bliskim Wschodzie wojna pomiędzy Izraelem a Hamasem wydaje się być „pod kontrolą” i nie rozprzestrzenia się na inne kraje, a to na razie wyklucza możliwość zakłóceń w dostawach ropy na globalne rynki z tego regionu.

USA prowadziły loty dronów zwiadowczych nad Strefą Gazy, by pomóc w zbieraniu danych na temat miejsc przetrzymywania zakładników uprowadzonych przez Hamas.

Loty dronów trwały dłużej niż tydzień – podał Reuters w nocy z czwartku na piątek.

Waszyngton informował o 10 Amerykanach, którzy zaginęli po ataku Hamasu na Izrael. Mogą oni znajdować się wśród ponad dwustu zakładników przetrzymywanych przez Hamas.

Uważa się, że uprowadzeni ludzie są przetrzymywani w rozległej sieci tuneli zbudowanej przez Hamas pod terytorium Strefy Gazy.

Oddziały izraelskie okrążyły w czwartek Gazę – główne miasto strefy – podczas trwającej operacji odwetowej za atak Hamasu z 7 października. Premier Benjamin Netanjahu poinformował, że oddziały przekroczyły przedmieścia Gazy.

Palestyński Hamas podał w czwartek, że wystrzelił z terytorium Libanu 12 rakiet w kierunku Izraela.

Rakiety, jak oświadczył Hamas, zostały wycelowane w kierunku miasta Kiryat Shmona.

Przynajmniej jedna z rakiet uderzyła w cel – stwierdził portal Times of Israel. Pocisk trafił w rejon, w którym znajdują się sklepy. Ranne zostały dwie osoby. Kirjat Szemona zostało ewakuowane w ramach ochrony ludności Izraela, zamieszkującej tereny przy libańskiej granicy.

Także libański Hezbollah, organizacja wspierana przez Iran, powiadomił w czwartek, że zaatakował Izrael za pomocą dronów. Celem ataków był sporny rejon Sheba Farms. Drony – powiadomił Hezbollah – wyposażone w „duże ilości materiałów wybuchowych” miały trafić w posterunek armii izraelskiej.

Izrael odpowiedział ostrzałem. Jak podała libańska agencja informacyjna, był on skierowany na „różne rejony graniczne”.

Fakt, że izraelska inwazja lądowa w Strefie Gazy rozpoczęła się bez rozszerzania wojny między Izraelem a Hamasem, dał inwestorom nadzieję, że można uniknąć zakłóceń w dostawach ropy z tego regionu i handlu ropą (…).Mimo to jakiekolwiek zaangażowanie się Iranu w konflikt pomiędzy Izraelem a Hamasem może spowodować wzrost cen ropy do 100 USD za baryłkę

– mówi Vivek Dhar, analityk Commonwealth Bank of Australia.
MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA