Uprawa konopi włóknistej w Polsce jest prowadzona na ponad 800 ha

08.03.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

W maju 2022 r. weszły w życie przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i niektórych innych ustaw, na podstawie których Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa realizuje mechanizm „Monitorowanie rynku konopi włóknistych”.

Podstawowym celem mechanizmu jest wsparcie rozwoju upraw konopi włóknistych z uwzględnieniem celu nadrzędnego, czyli przeciwdziałania narkomanii.

Rynek konopi włóknistych

Monitorowaniem rynku konopi włóknistych zajmuje się Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W tym celu prowadzi rejestr producentów i podmiotów skupujących konopie włókniste, a także gromadzi dane od producentów konopi włóknistych i podmiotów je skupujących.

Warunkiem prowadzenia działalności w zakresie uprawy lub skupu konopi włóknistych jest uzyskanie wpisu do rejestru konopi włóknistych prowadzonego przez KOWR.

Na dzień 31 grudnia 2022 r. w rejestrze producentów konopi włóknistych było wpisanych 425 producentów konopi włóknistych. Równocześnie do rejestru podmiotów skupujących konopie włókniste było wpisanych 31 podmiotów. W tym czasie uprawa konopi włóknistych była prowadzona na powierzchni ok. 843 ha.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA