Dziecko z zabawką

UOKiK stwierdził nieprawidłowości w zabawkach dla dzieci. Mogły powodować uszkodzenie słuchu

08.12.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Przeprowadzone kontrole zabawek dźwiękowych i interaktywnych wykazały nieprawidłowości w 22 z 91 sprawdzonych modeli – wynika z komunikatu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na 41 zabawek interaktywnych cztery posiadały niezgodności konstrukcyjne – wskazano.

UOKiK poinformował w piątek o przeprowadzonej inspekcji 50 modeli „instrumentów muzycznych, grzechotek, grających przytulanek, telefonów” i podobnych produktów. Zweryfikowano je również pod kątem bezpieczeństwa w zakresie dozwolonego poziomu wydawanego dźwięku i wytrzymałości.

Z raportu UOKiK wynika, że na 91 zabawek tylko 69 przeszło kontrolę pozytywnie.

W wyniku kontroli oznakowania Urząd stwierdził nieprawidłowości w 11 z 50 zabawek dźwiękowych. W przypadku jednej z tych zabawek znaleziono więcej niż jedną nieprawidłowość. W czterech przypadkach stwierdzono brak wymaganych ostrzeżeń bądź instrukcji użytkowania, w trzech brak poprawnie sporządzonej deklaracji zgodności, a w pięciu – brak danych producenta i importera.

UOKiK przekazał, że na 50 przebadanych modeli, w wyniku kontroli laboratoryjnej stwierdzono nieprawidłowości w siedmiu. Pięć zabawek perkusyjnych miało przekroczony szczytowy poziom dźwięku powyżej 110 dB, przy braku ostrzeżenia przewidzianego dla tego rodzaju produktów. Z kolei dwa telefony miały przekroczony poziom ciśnienia akustycznego emisji LpA. Jak zaznaczono, zbyt wysoki poziom wydawanego dźwięku może powodować uszkodzenie słuchu dziecka.

W efekcie kontroli, w przypadku ośmiu zabawek z niezgodnościami wyłącznie formalnymi przedsiębiorcy podjęli działania naprawcze

– poinformował Urząd.

Przypadki pozostałych siedmiu zabawek mogą zakończyć się wszczęciem postępowania administracyjnego i w efekcie nałożeniem kar.

Jak poinformował UOKiK, kontroli zostały poddane również zabawki interaktywne dla dzieci poniżej 3 lat, takie jak grające przytulanki czy sortery kształtów. W wyniku kontroli oznakowania stwierdzono nieprawidłowości w czterech z 41 zabawek.

Urząd wskazał, że w dwóch przypadkach nieprawidłowością był brak wymaganych ostrzeżeń bądź instrukcji użytkowania, w jednym brak poprawnie sporządzonej deklaracji zgodności i również w jednym przypadku: brak danych producenta i importera na zabawce.

Z kolei w wyniku badań laboratoryjnych stwierdzono nieprawidłowości w czterech z 41 modeli zabawek. W efekcie kontrole mogą zakończyć się wszczęciem postępowania administracyjnego i nałożeniem kar.

W przypadku trzech produktów z niezgodnościami formalnymi przedsiębiorcy podjęli działania naprawcze. Przypadki czterech produktów z niezgodnościami konstrukcyjnymi mogą zakończyć się wszczęciem postępowania administracyjnego i w efekcie nałożeniem kar

 – przekazał UOKiK.

Wykaz skontrolowanych zabawek interaktywnych oraz dźwiękowych znajduje się na stronie UOKiK.

MD/źródło: PAP

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA