Elektrownia atomowa

Ukraińska elektrownia jądrowa Zaporoże od 10 dni jest pozbawiona zasilania rezerwowego

04.03.2024
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Okupowana przez Rosjan ukraińska Zaporoska Elektrownia Jądrowa od dziesięciu dni nie ma zasilania awaryjnego i jest całkowicie zależna od swojej jedynej pozostałej linii, która dostarcza energię elektryczną z zewnątrz. Sytuacją w elektrowni zaniepokojona jest Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej

Sytuacja elektrowni poza jej terenem pozostaje źródłem głębokiego zaniepokojenia, czytamy w oświadczeniu dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaela Mariano Grossiego z 1 marca.

Z 10 linii energetycznych dostępnych przed konfliktem – czterech 750 kV i sześciu 330 kV – obecnie działa tylko jedna. Nawet jeśli jedna linia zapasowa stanie się ponownie dostępna, jest to dalece niewystarczające

– podkreślił dyrektor generalny MAEA.

Rafael Grossi podkreślił, że największa elektrownia jądrowa w Europie doświadczyła ośmiu przypadków całkowitej utraty zasilania w ciągu ostatnich 18 miesięcy, co zmusiło ją do polegania na awaryjnych generatorach diesla.

W historii energetyki jądrowej jest to sytuacja bezprecedensowa i zdecydowanie nie do utrzymania

– zauważył.

Minister energetyki Ukrainy German Galushchenko zauważył, że sytuacja w okupowanej przez Rosjan elektrowni jądrowej pogarsza się z każdym dniem.

Elektrownia nie działa w systemie od września 2022 r., a złożone wyposażenie elektrowni jądrowej powinno działać nieprzerwanie. Nie wykonuje się jednak żadnych prac konserwacyjnych, co prowadzi do degradacji. Ponadto kwestia wycofania paliwa jądrowego z eksploatacji – jego dalszego wykorzystania, rozładunku i przechowywania – jest niezwykle złożona. Wszystkie te aspekty są elementami bezpieczeństwa jądrowego Ukrainy i całej Europy

– powiedział minister.

W oświadczeniu MAEA stwierdza utrzymujące się zagrożenia dla elektrowni, zespół MAEA nadal informuje o odgłosach eksplozji i innych oznakach aktywności wojskowej w obszarze, który znajduje się na linii frontu konfliktu.

Eksperci MAEA obecni w elektrowniach jądrowych w Chmielnickim, Równem i Południowej Ukrainie, a także w Czarnobylu poinformowali, że bezpieczeństwo jądrowe jest utrzymywane pomimo trudnych warunków wojennych, w tym częstych alarmów przeciwlotniczych w niektórych obiektach.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA