Viktor Orban

UE: Trzy kraje mogą zostać zwolnione z embarga na rosyjską ropę

06.05.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

UE zaproponowała by trzy kraje dostały więcej czasu, na dostosowanie się do embarga wobec rosyjskiej ropy. Rewizja pozwoliłaby Węgrom i Słowacji na dalsze jej kupowanie do końca 2024 r., a Czechom – do czerwca tego samego roku – podaje Bloomberg.

Unia Europejska zaproponowała rewizję swojego zakazu sankcji wobec Rosji, która dałaby Węgrom i Słowacji dodatkowy rok, do końca 2024 r., na dostosowanie się. Republika Czeska otrzyma również zwolnienie do czerwca 2024 roku.

Wszystkie inne państwa członkowskie wycofałyby swój import do końca tego roku, jak pierwotnie proponowano, przy czym import ropy miałby zostać wstrzymany za sześć miesięcy, a rafinowanych produktów naftowych za osiem miesięcy.

Wcześniej premier Węgier, Viktor Orban w wywiadzie dla publicznego węgierskiego radia poinformował, że odrzucił ostatnią propozycję Unii Europejskiej dotyczącą zakazu importu rosyjskiej ropy. Jego zdaniem wprowadzenie takiego zakazu byłoby równoznaczne ze zrzuceniem „bomby atomowej” na gospodarkę jego kraju. Oczekuje on aż pięcioletniego zwolnienia z embarga.

Odstawienie Węgier od rosyjskiej ropy wymaga miliardów dolarów na inwestycje i dostępu do unijnego Funduszy Odbudowy 

– wskazał również Orban, cytowany przez Bloomberga.

Słowacja zapowiedziała natomiast, że będzie nalegać na zniesienie embarga na rosyjską ropę, jeśli stanie się ona przedmiotem nowych sankcji UE wobec Rosji. Czechy również nie zgadzają się z propozycją Komisji Europejskiej.

Embargo wejdzie w życie nie sześć miesięcy po jego zatwierdzeniu, ale dziewięć miesięcy później. Unia Europejska pomoże także w modernizacji połączonej infrastruktury krajów najbardziej uzależnionych od rosyjskiej ropy

– podaje agencja Reuters.

MD/źródło: Bloomberg

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA