Flagi UE

UE: Ceny gazu najniższe od dwóch miesięcy

19.09.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Ceny europejskiego gazu na międzynarodowych rynkach energii nadal spadają. W poniedziałek kontrakty terminowe na gaz na holenderskim TTF spadły o prawie 7 proc. do 175 euro za megawatogodzinę – informuje agencja Belga.

Oznacza to, że poziom cen jest najniższy od 25 lipca. Wciąż są jednak aż siedmiokrotnie wyższe w porównaniu do średniej rocznej za ten okres.

W całej Europie rządy przygotowują masowe interwencje energetyczne w celu obniżenia cen dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W Niemczech rząd podjął decyzję o przejęciu działalności rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft (…) i rozważa również zakup trzech dużych koncernów gazowych. W Wielkiej Brytanii rząd przygotowuje 40 miliardów funtów na obniżenie o połowę kosztów energii dla firm. Francja dąży również do utrzymania pod kontrolą cen energii dla konsumentów

– donosi Belga.

Mimo to, w związku ze zbliżającymi się niskimi temperaturami dostawcy energii spodziewają się w najbliższych tygodniach wzrostu popytu na gaz.

Na początku tego miesiąca UE przekroczyła swój cel 80 proc. pojemności magazynowej gazu, która od tego czasu wzrosła do około 86 proc.

Eksperci ostrzegają jednak, że magazynowany gaz nie wystarczy na zimę. Podkreślają konieczność ograniczenia popytu. Państwa członkowskie UE zobowiązały się do zmniejszenia zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 proc. od sierpnia do końca marca 2023 roku.

Zobacz też: Ustawa o dopłatach do źródeł ciepła innych niż węgiel została podpisana przez prezydenta

MD/źródło: PAP

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA