UE bez Facebooka i Instagrama? Meta próbuje szantażu

07.02.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Koncern Marka Zuckerberga próbuje wymusić na UE zaakceptowanie tzw. Tarczy Prywatności lub podobnych rozwiązań. W przeciwnym wypadku Facebook, Instagram i WhatsUp mogą zniknąć zniknąć z państw UE.

Jak donosi londyńska „City A.M”, z raportu przygotowanego przez Meta dla Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych wynika, że koncern uzależnia swoje funkcjonowanie na terenie UE od możliwości przesyłania, przechowywania i przetwarzania danych swoich europejskich użytkowników na serwerach w USA.

Z tego też powodu Meta naciska na zaakceptowanie przez UE tzw. Tarczy Prywatności.

Tarcza Prywatności

Tarcza Prywatności (Privacy Shield) to sformalizowane narzędziem, a de facto umowa, która ma na celu legalizację transferu danych osobowych między Unią a USA. Jest to amerykański program, za którego zarządzanie i administrowanie odpowiada Departament Handlu tego kraju, sprawujący nadzór nad realizacją zobowiązań podmiotów, które dołączyły do programu.

Jednak wbrew planom Amerykanów „Tarcza prywatności” została unieważniona przez Trybunał Sprawiedliwości UE w 2020 roku z powodu naruszeń ochrony danych.

Rozmowy między USA a Unią na temat wypracowania wspólnych regulacji trwają już od ponad roku, jednak nadal nic nie przyniosły.

Meta próbuje szantażu

Meta chciałaby, by wszystko zostało po staremu – czyli, by europejskie dane były przechowywane i przetwarzane na serwerach w USA.

Brak bezpiecznych i legalnych międzynarodowych transferów danych zaszkodzi gospodarce i utrudni rozwój firm opartych na danych w UE.

– twierdzi Nick Clegg, wiceprezes Meta ds. globalnych i komunikacji. Buduje także ciemną wizję, w której współpraca między amerykańskimi i europejskimi firmami stanie się prawie niemożliwa.

Prócz tego Clegg zaapelował także o przyjęcie

proporcjonalnego i pragmatycznego podejścia w celu zminimalizowania zakłóceń dla wielu tysięcy firm, które podobnie jak Facebook polegają na tych mechanizmach w dobrej wierze, przesyłając dane w bezpieczny sposób

UE musi podjąć decyzję do połowy tego roku. Jeśli praktyki stosowane przez Meta faktycznie nie są zgodne z unijnym prawem, Facebook, Instagram i WhatsUp zostaną zablokowane.

MD/źródło: bankier.pl

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA