Morskie farmy wiatrowe

Ubiegły rok był rekordowy dla morskich farm wiatrowych. Podsumowanie 12 miesięcy

02.01.2024
Redakcja
Czas czytania: 4 minut/y

Łącznie 64,3 GW mocy zostało podłączonych do sieci energetycznych na trzech kontynentach i w 19 krajach, co stanowi 7,1 proc. globalnej mocy w sektorze offshore. W ciągu następnych dziesięciu lat ma zostać dodanych ponad 380 GW mocy wiatrowej na morzu. Ostatnie 12 miesięcy obfitowały w doniesienia o licznych inwestycjach i zmianach na rynku, w szczególności dotyczących sektora „pływającego wiatru” oraz produkcji zielonego wodoru.

Nie brakowało jednak także informacji o trudnościach w branży i rezygnacji z niektórych projektów – szczególnie na rynku USA, który jeszcze w 2022 roku wydawał się szczególnie rozwojowy. Poniżej przedstawiamy redakcyjny wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń w 2023 roku w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, które zdominowały branżowe serwisy prasowe. 

Styczeń

Na początku 2023 roku, Ørsted ogłosił, że zakończył budowę Hornsea Two – największej na świecie farmy wiatrowej na morzu o mocy 1,4 GW, zlokalizowanej na Morzu Północnym. W tym samym miesiącu, Equinor i BP podpisały umowę na dostawę energii elektrycznej z dwóch farm wiatrowych na morzu – Empire Wind i Beacon Wind – do Nowego Jorku, co stanowi największą umowę PPA w historii sektora.

Luty

RWE i Shell poinformowały, że będą współpracować nad rozwojem AquaSector – pierwszego niemieckiego projektu wodorowego na morzu, który ma wykorzystywać energię z farm wiatrowych na morzu do produkcji zielonego wodoru. W tym samym miesiącu, Total i Simply Blue Energy rozpoczęły rozwój projektu Erebus – pierwszej komercyjnej farmy wiatrowej pływającej na morzu w Wielkiej Brytanii o docelowej mocy 96 MW.

Marzec

Vestas zaprezentował swój nowy model turbiny wiatrowej na morzu – V236-15.0 MW – który miał być najpotężniejszą turbiną na świecie, z mocą 15 MW i średnicą wirnika 236 metrów. W tym samym miesiącu, EDF Renewables i Maple Power ogłosiły, że wygrały aukcję na budowę Dunkirk – największej francuskiej farmy wiatrowej na morzu o mocy 600 MW, zlokalizowanej na Morzu Północnym

Kwiecień

Mingyang Smart Energy wprowadził na rynek największą na świecie turbinę wiatrową na morzu – model MySE 18.X-20MW – która ma moc od 18 do 20 MW i średnicę wirnika od 260 do 292 metrów – bijąc tym samym rekord Vestasa. W tym samym miesiącu, Ørsted i TEPCO ogłosiły, że rozpoczęły budowę Choshi – pierwszej japońskiej farmy wiatrowej na morzu o mocy 140 MW, zlokalizowanej na Oceanie Spokojnym.

Maj

Siemens Gamesa i Siemens Energy podpisały umowę na rozwój Brande Hydrogen – pierwszego projektu wodorowego na morzu, który ma wykorzystywać energię z farm wiatrowych na morzu do produkcji zielonego wodoru w Danii. W tym samym miesiącu, CIP i AVANGRID ogłosiły, że uzyskały zgodę na budowę Vineyard Wind – pierwszej dużej farmy wiatrowej na morzu, zlokalizowanej na Atlantyku w Stanach Zjednoczonych, o mocy 800 MW.

Czerwiec

GE Renewable Energy ogłosił, że zakończył instalację pierwszej turbiny wiatrowej na morzu w Stanach Zjednoczonych – model Haliade-X 13 MW – na farmie wiatrowej Coastal Virginia Offshore Wind o mocy 12 MW. W tym samym miesiącu, Iberdrola i Shell wygrały aukcję na budowę Baltic Eagle – drugiej co do wielkości farmy wiatrowej na morzu w Niemczech o mocy 476 MW. Także w czerwcu, Ørsted ogłosił, że odwołuje plany budowy Skipjack i Ocean Wind 2 – dwóch farm wiatrowych na morzu o łącznej mocy 1,2 GW, zlokalizowanych na Atlantyku. Powodem odwołania były problemy z dostawą turbin wiatrowych, brak infrastruktury portowej i sprzeciw lokalnych społeczności. 

Lipiec

Mingyang Smart Energy uruchomił pierwszą turbinę wiatrową na morzu o mocy 16 MW – model MySE 16-260 – na farmie wiatrowej Xinghua Bay II o mocy 400 MW w Chinach. W tym samym miesiącu, Parkwind i Bladt Industries poinformowały, że rozpoczęły budowę Arcadis Ost I – pierwszej farmy wiatrowej na morzu w Niemczech o mocy 257 MW, która ma wykorzystywać stalowe fundamenty pływające.

Sierpień

SSE Renewables i Equinor zakończyły budowę Dogger Bank A – pierwszej części największej na świecie farmy wiatrowej na morzu o mocy 3,6 GW, zlokalizowanej na Morzu Północnym. W tym samym miesiącu, EDPR ogłosił, że zawiesza rozwój Moray West – projekt farmy wiatrowej o mocy 850 MW, zlokalizowanej na Morzu Północnym. Powodem zawieszenia była niska cena energii elektrycznej, ryzyko techniczne i prawne oraz konkurencja z innymi projektami.

Wrzesień

Vattenfall i Fred. Olsen Renewables wygrały aukcję na budowę Cronus – pierwszej farmy wiatrowej na morzu w Norwegii, która ma mieć moc 1,5 GW. W tym samym miesiącu, EnBW i bp ogłasiły, że rozpoczęły budowę Gode Wind 3 – farmy wiatrowej na morzu o mocy 900 MW, zlokalizowanej na Morzu Północnym, która ma wykorzystywać energię z wiatru do produkcji zielonego wodoru.

Październik

Siemens Gamesa i Copenhagen Infrastructure Partners podpisały umowę na dostawę turbin wiatrowych na morzu o mocy 14 MW – model SG 14-222 DD – do farmy wiatrowej Thor o mocy 1 GW, zlokalizowanej na Morzu Północnym. W tym samym miesiącu, Equinor i bp ogłosiły, że wygrały aukcję na budowę Empire Wind 2 i Beacon Wind 2 – dwóch farm wiatrowych na morzu o łącznej mocy 2,5 GW, zlokalizowanych na Atlantyku.

Listopad

Ørsted i PGE podpisały umowę na wspólny rozwój Baltica 2 i Baltica 3 – dwóch farm wiatrowych na morzu o łącznej mocy 2,5 GW, zlokalizowanych w PWSE. W tym samym miesiącu, Mainstream Renewable Power i Aker Offshore Wind ogłosiły, że rozpoczęły badania nad potencjałem wiatrowym na morzu w Chile, który ma być jednym z największych na świecie.

Grudzień

RWE i Saitec Offshore Technologies zainstalowały pierwszą turbinę wiatrową na morzu o mocy 3,6 MW – model SATH – na farmie wiatrowej DemoSATH o mocy 10 MW w Hiszpanii, która ma wykorzystywać betonowe fundamenty pływające. W tym samym miesiącu, MHI Vestas i CIP ogłosiły, że zakończyły budowę Changfang i Xidao – dwóch farm wiatrowych na morzu o łącznej mocy 589 MW, zlokalizowanych na Tajwanie.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA