Gaz

Tylko jeden kraj UE zapełnia magazyny gazu. I jest to Polska

13.12.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Wszystkie państwa UE wypompowują gaz ze swoich magazynów. Wszystkie, poza jednym – Polską – informuje Jakub Wiech na portalu Energetyka24.

Jak wynika z danych dostępnych na platformie AGSI (Aggregated Gas Storage Inventory), Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który w okresie 9-12 grudnia zwiększył zasób gazu w swoich magazynach. Podczas gdy wszystkie pozostałe państwa wypompowywały surowiec, stan zapełnienia polskich magazynów wzrósł o 0,02 proc..

– czytamy w tekście Jakuba Wiecha.

Z kolei jak wynika z informacji podanych przez spółkę Gas Storage Poland, zapełnienie magazynów gazu w Polsce wynosi obecnie aż 97 procent. Ich całkowita pojemność to ok. 3,2 mld metrów sześciennych.

Magazyny gazu przydają w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania, czyli np. w okresie zimowym. Służą do bilansowania systemu gazowego gdy niemożliwe jest zaspakajanie popytu z samych dostaw bieżących.

Pełne magazyny zawdzięczamy dywersyfikacji

Tak duże zapełnienie polskich magazynów gazu jest spowodowane tym, że państwo polskiego z wyprzedzeniem zadbało o dywersyfikację swoich dostaw i rozwój infrastruktury. Dzięki temu nasze potrzeby mogą być zaspokojone z kierunków innych niż rosyjski. W tak dogodnej sytuacji nie są np. Niemcy.

We wrześniu tego roku oddano do użytku gazociąg Baltic Pipe. Łączy on polski system gazowy ze skandynawskim. Jego maksymalna przepustowość to aż 10 mld m3 rocznie. Tylko do końca tego roku prześle niecały 1 mld metrów sześciennych gazu. W 2023 będzie to już ok. 6 mld.

Oprócz powyższego, w tym roku zostały też uruchomione dwa połączenia transgraniczne gazu. Gazociąg GIPL łączy nas terminalem FSRU w Kłajpedzie, skąd możemy brać do 2 mld metrów sześciennych gazu. Od tego roku Polskę ze Słowacją łączy interkonektor gazowy, który może nas wesprzeć wolumenem 5,7 mld metrów sześciennych. Prócz tych dwóch połączeń wciąż działa także Punkt Mallnow na granicy z Niemcami, który gwarantuje nam 6,2 mld metrów sześciennych.

Do tego cały czas działa terminal LNG w Świnoujściu. W 2022 r. przyjmie on ponad 6 mld metrów sześciennych gazu. Stanowi to ok. 1/3 całego tegorocznego zużycia. W przyszłym roku ten wynik będzie jeszcze wyższy, bo to wtedy zakończy się jego rozbudowa, która zwiększy roczną zdolność regazyfikacji do 8,3 mld metrów sześciennych.

Oprócz tego należy przypomnieć, że własne wydobycie gazu w Polsce wynosi od 4 do 4,5 mld m3 rocznie. Łączna pojemność magazynów gazu wynosi w naszym kraju 3,2 mld m3 i aktualnie są one wypełnione.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA