Teksas pozwał właściciela Facebooka na setki miliardów dolarów. Chodzi o technologię rozpoznawania twarzy

14.02.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Stan Teksas wytoczył pozew przeciw Meta, właścicielowi m.in. Facebooka. Oskarża giganta mediów społecznościowych o to, że wykorzystywana przez niego technologia rozpoznawania twarzy naruszyła stanową ochronę prywatności danych biometrycznych.

Pozew złożony przez prokuratora generalnego Teksasu Kena Paxtona, dotyczy kary cywilnej w wysokości setek miliardów dolarów.

W swoim oświadczeniu Paxton stwierdził, że uchwycenie przez firmę geometrii twarzy na zdjęciach, które użytkownicy przesyłali od 2010 roku do końca zeszłego roku spowodowało „dziesiątki milionów naruszeń” prawa Teksasu.

Facebook potajemnie zbierał większość danych osobowych Teksańczyków – zdjęcia i filmy – dla własnego zysku. Od ponad 20 lat prawo Teksasu zabraniało zbierania takich informacji bez zgody. Podczas gdy zwykli Teksańczycy używają Facebooka do niewinnego udostępniania zdjęć bliskich znajomym i rodzinie, Facebook bezczelnie ignorował przez ostatnią dekadę prawo Teksasu

– powiedział Paxton.

To nie pierwsza sytuacja, gdy właściciel Facebooka jest pozywany w sprawie praktyk rozpoznawania twarzy. W 2020 zapłacił 550 mln dolarów w ramach ugody, po pozwie zbiorowym dotyczącego łamania prawa stanu Illinois, bardzo podobnego do tego w Teksasie. Oba stany wymagają zgody osób fizycznych na przechwycenie ich identyfikatorów biometrycznych .

Po ujawnieniu ugody, również Teksas postanowił działać. Zaś w listopadzie ubiegłego roku Facebook ogłosił, że rezygnuje z systemu rozpoznawania twarzy.

Te zabezpieczenia proceduralne są szczególnie ważne w naszym cyfrowym świecie, ponieważ technologia pozwala teraz na hurtowe gromadzenie i przechowywanie unikalnych identyfikatorów biometrycznych danej osoby — identyfikatorów, których nie można zmienić w przypadku naruszenia lub niewłaściwego użycia. Kiedy usługa internetowa po prostu lekceważy procedury stanu Illinois, jak podobno zrobił Facebook, prawo jednostki do zachowania swojej prywatności biometrycznej znika

— napisał w pozwie zbiorowym sędzia okręgowy USA James Donato.

Texas twierdzi, że system rozpoznawania twarzy Facebooka zignorował wymagania prawne tego stanu dotyczące rejestrowania rysów twarzy użytkowników.

Przez ponad dekadę (…) Facebook potajemnie rejestrował, ujawniał, bezprawnie zachowywał i czerpał zyski z najbardziej osobistych i wrażliwych danych Teksańczyków, zapisów geometrii ich twarzy, które prawo Teksasu określa jako identyfikatory biometryczne

– twierdzi stan Teksas.

Prawo Teksasu przewiduje karę w wysokości 25 000 dol. za naruszenie tego prawa. Skarga szacuje, że co najmniej 20 milionów Teksańczyków było członkami Facebooka w 2021 roku.

Urzędnicy z Teksasu twierdzą w swoim pozwie, że dążąc do ukarania Facebooka próbują powstrzymać wszelkie przyszłe niewłaściwe użycie – sugerując, że Meta może nadal przechowywać niektóre zebrane dane dotyczące rozpoznawania twarzy.

Facebook ogłosił w listopadzie 2021 r., że przestanie korzystać z funkcji rozpoznawania twarzy na swojej platformie mediów społecznościowych Facebook. Nie podjął jednak tego zobowiązania w odniesieniu do żadnej z innych platform, takich jak Instagram, WhatsApp, Facebook Reality Labs lub nadchodzący metawers wirtualnej rzeczywistości.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA