Niemiecka flaga

Takiej inflacji w Niemczech nie było od 30 lat

10.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Listopadowa inflacja w Niemczech wyniosła 5,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. To największy wzrost od 1992 roku. Winę za to ponosi przede wszystkim drożejąca energia.

Średni wzrost cen w Niemczech jest nie tylko największy od niemal trzech dekad, ale do tego wciąż przyśpiesza. Jeszcze w październiku inflacja CPI wyniosła 4,5 proc. w skali roku, a miesiąc wcześniej 4,1 proc. Za wzrost cen odpowiada przede wszystkim drożejąca energia.

Niemiecki urząd statystyczny podaje także tzw. harmonizowany wskaźnik inflacji (HICP), preferowany przez Europejski Bank Centralny. Według niego Inflacja w Niemczech jest jeszcze wyższa i w listopadzie wzrosła aż do 6 proc. w skali roku. To najwyższy wynik w historii tego wskaźnika, które pomiary rozpoczęto w latach 90. Wg Eurostatu inflacja HICP w Niemczech wynosiła w październiku 4,6 proc., w ciągu miesiąca przyśpieszyła więc prawie o 1,5 pkt proc.

W Polsce inflacja jest niestety jeszcze wyższa i w listopadzie wyniosła 7,7 proc. w skali roku. Wspomniany wyżej wskaźnik inflacji HICP dla Polski w październiku wyniósł wg Eurostatu aż 6,4 proc., czyli więcej niż dla Niemiec w listopadzie.

KŚ/źródło: Business Insider

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA