Mig-29

Szef MON wyjawił ile Migów-29 przekazaliśmy walczącej Ukrainie

09.05.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Polska wysłała 10 MiGów-29 dla walczącej Ukrainypoinformował w czasie wizyty w Kanadzie Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

W poniedziałek w Ottawie odbyło się spotkanie wicepremiera i ministra obrony Mariusza Błaszczaka z jego kanadyjską odpowiedniczką Anitą Anand. Tematem rozmów dalsze wsparcie Ukrainy, współpraca w NATO i współpraca w zakresie modernizacji – poinformowało po południu Ministerstwo Obrony Narodowej.

W czasie wizyty w Kanadzie minister obrony narodowej poinformował, że Polska przekazała Ukrainie 10 samolotów MiG-29.

Już na początku kwietnia w wywiadzie dla CNN gotowość do przekazania Ukrainie tych samolotów wyraził prezydent Andrzej Duda.

Jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty, i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć

– powiedział.

Wszystkie swoje samoloty Mig-29, w liczbie 13 sztuk, przekazał Ukrainie nasz południowy sąsiad – Słowacja.

Wizyta szefa MON w Kanadzie

Minister Błaszczak w niedzielę przybył do Kanady a wcześniej odwiedził USA, gdzie m.in. spotkał się z szefem Pentagonu Lloydem Austinem. W poniedziałek natomiast o spotkaniu szefa polskiego MON z minister obrony Kanady poinformowało ministerstwo we wpisie na Twitterze.

W Ottawie rozpoczęło się spotkanie wicepremiera Mariusza Błaszczaka z minister obrony Anitą Anand. Tematem rozmów dalsze wsparcie Ukrainy, współpraca w ramach NATO, rozwój współpracy w zakresie modernizacji i zwiększenie kooperacji pomiędzy jednostkami rezerwy kanadyjskich sił zbrojnych a polskimi WOT

– czytamy we wpisie. Jak informował wcześniej resort, w planach jest również spotkanie z przedstawicielami Stałego Komitetu Izby Gmin ds. Obrony Narodowej, podczas którego poruszone mają być problemy rozwijania współpracy wojskowej.

Kanada jest zaangażowana we wsparcie wojsk ukraińskich broniących się przed rosyjską inwazją. Wśród zadeklarowanego wsparcia znalazły się m.in. czołgi Leopard 2A4 oraz kilkaset transporterów opancerzonych Senator. Kanada ma też zakupić Ukrainy systemu obrony powietrznej NASAMS. Prócz tego kanadyjscy żołnierze biorą udział w szkoleniach Ukraińców z obsługi Leopardów na polskich poligonach. Prowadzą dla nich także szkolenia medyczne.

Wojska kanadyjskie obecne są również na wschodniej flance NATO – na Łotwie, gdzie Kanada jest państwem ramowym grupy bojowej eFP (enhanced Forward Presence – wzmocniona Wysunięta Obecność) NATO. W skład grupy bojowej wchodzi także polski kontyngent w postaci kompanii czołgów.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA