Szanse i ryzyka w rozwoju agrofotowoltaiki w Polsce
W Gaju Oławskim, położonym w województwie dolnośląskim, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zorganizował warsztaty, których celem było przekazanie informacji na temat szans i ryzyk w rozwoju agrofotowoltaiki w Polsce.
To właśnie w Gaju Oławskim funkcjonuje pilotażowa instalacja agrofotowoltaiczna, która oprócz połączenia produkcji rolnej z produkcją energii elektrycznej, uwzględnia również dodatkowe elementy związane z zagospodarowaniem wody.
W trakcie szkolenia poruszono tematykę doświadczeń innych krajów w rozwoju agro PV. Podano także przykłady i możliwości zastosowania tej technologii wraz z ekonomiką inwestycji. Prócz tego zaprezentowano uwarunkowania prawne na rynku energii oraz możliwość rozwoju magazynów energii, a także wskazano na bariery rozwoju agrofotowoltaiki.
KOWR i OZE
Realizuje działania ukierunkowane na wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich, w ramach których organizuje kampanie informacyjno-promocyjne upowszechniające wiedzę dotyczącą możliwości wykorzystywania lokalnie dostępnych źródeł energii.
Wsparcie OZE obejmowało szkolenia i warsztaty dotyczące zakładania spółdzielni energetycznych, środowiskowych uwarunkowań dotyczących budowy i funkcjonowania biometanowni, agrofotowoltaiki i produkcji energii elektrycznej w mikrobiogazowniach rolniczych oraz działania związane z promocją i edukacją np. realizacja trzech filmów promujących biogazownie rolnicze, produkcja dwóch audycji telewizyjnych, publikacja informacji w prasie a także udział w licznych konferencjach.