Szansa dla kolei w Polsce i Europie [OPINIA]

23.08.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Autor: Krzysztof Mamiński,  prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. i przewodniczący Międzynarodowego Związku Kolei (UIC)

Kolej może stać się jednym z najistotniejszych instrumentów pozwalających państwom europejskim osiągnąć cele klimatyczne. W ostatnim czasie w debacie publicznej szczególnie ważnym aspektem jest niska emisyjność kolei. Podróż pociągiem charakteryzuje się bowiem ponad trzykrotnie mniejszą emisja dwutlenku węgla niż przejazd samochodem oraz ośmiokrotnie mniejszą niż przelot samolotem. Dziś większość polityków i decydentów zdaje sobie sprawę z faktu, że kolej to najbezpieczniejszy i najbardziej ekologiczny środek transportu, którego rozwój procentuje nie tylko większymi możliwościami ochrony środowiska. Dobrze zarządzana i odpowiednio dofinansowania kolej może być również ważnym elementem polityki społecznej – narzędziem zwiększającym mobilność obywateli i tym samym eliminującym różnego rodzaju wykluczenia, np. w dostępie do rynku pracy i usług publicznych.

Odporna na kryzysy

Gdyby jednak trzeba było wskazać jedną najważniejszą cechę i zarazem zaletę kolei, to byłaby to odporność. Kolej stabilnie funkcjonowała podczas pandemii, zachowując ciągłość swojej działalności operacyjnej, i nawet w czasie największych lockdownów realizowała przewozy pasażerskie oraz utrzymała łańcuchy dostaw towarów.

Znaleźliśmy się w czasach, których w Europie miało już nie być. Epoka ta miała minąć wraz w końcem II wojny światowej i wojny na Bałkanach. Okazało się jednak inaczej. Wojna wybuchła ponownie, w 2014 r. w Donbasie, a zimą roku w całej Ukrainie – niepodległym, uznanym na arenie międzynarodowym państwie. Nie ma wątpliwości, że sprawny i bezpieczny transport kolejowy jest jednym z elementów determinujących bezpieczeństwo państwa, a w czasie kryzysu militarnego odgrywa niezwykle ważną rolę. Pokazała to kolej w Ukrainie, ewakuując uchodźców z zagrożonych terenów, zapewniając zaopatrzenie armii i transport ładunków humanitarnych. Pokazały to również koleje europejskie, szybko reagując na nową, niełatwą sytuację i dostosowując swoją działalność, w różnych obszarach, do nowych  potrzeb. Znaczenie kolei w trudnych czasach, już w pierwszych dniach agresji Rosji na Ukrainę, udowodniły także spółki z Grupy PKP.

Spółka Polskie Koleje Państwowe jest partnerem Forum Ekonomicznego w Karpaczu 2022
Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA