Zdjęcie lotnicze Świnoujścia

Świnoujście: Port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych będzie gotowy do 2025 roku

09.11.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Już w styczniu gotowy będzie projekt budowy świnoujskiego terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych – przekazały w środę władze Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2025 roku.

Jak podkreślił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, wyścig o to, gdzie ten pierwszy port offshore-owy powstanie był „niezwykle intensywny”:

Ta podróż trwała od portów trójmiejskich – Gdyni, Gdańska, Ustki – a zakończyła się w Świnoujściu, co jest dla nas niezwykle istotną i ważną informacją

Czysta energia dla 1,5 miliona gospodarstw domowych

Od początku 2025 roku port Świnoujście ma dysponować pierwszym w Polsce terminalem instalacyjnym dla morskich farm wiatrowych. Umowę na dzierżawę portowych terenów podpisano 13 października br., w niespełna rok po nabyciu przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście terenów w świnoujskim porcie.

Pierwszym projektem realizowanym przy wykorzystaniu terminalu instalacyjnego w Świnoujściu ma być Baltic Power, wspólne przedsięwzięcie Grupy Orlen i kanadyjskiej spółki Northland Power.

Farma Baltic Power o mocy do 1,2 GW ma powstać ok. 23 km od brzegu na wysokości Choczewa i Łeby. Po zakończeniu budowy w 2026 r. będzie w stanie zasilić w czystą energię ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Bez opóźnień

Harmonogram jest na dzisiaj realizowany bez ani jednego dnia opóźnienia

– zapewnił prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś. Jego zdaniem „nic nie jest na razie zagrożone”.

W tej chwili tworzy się projekt, który będzie gotowy w styczniu 2023 r. i natychmiast po zakończeniu prac projektowych uruchamiamy przetarg na wykonawcę części infrastruktury dostępu

– wskazał.

Terminal instalacyjny powstanie na 20 hektarach. Będzie posiadał infrastrukturę zdolną do obsługi dużych jednostek, transportujących kluczowe komponenty farm wiatrowych, takie jak turbiny, ich wieże oraz fundamenty. Z portu będą wypływać również specjalistyczne jednostki zajmujące się realizacją zaawansowanych prac budowlanych związanych z morskimi farmami wiatrowymi.

ZMPSiŚ SA wybuduje nabrzeża o długości około 485 m, głębokości dopuszczalnej 14,5 m i technicznej 12,5 m. Będą one wysunięte o 25 m na wodę, o nośności 50 kN/m2, z 10 stanowiskami do wstępnego montażu wież o nośności 500 kN/m2. Do nabrzeży będzie prowadził nowy tor podejściowy o głębokości 12,5 m i szerokości 140 m. Na lądzie powstaną place składowe, co w sumie pozwoli na obsługę do 80 turbin wiatrowych rocznie o mocy 15MW każda.

Inwestycja będzie gotowa na przełomie 2024/2025 r. Ma obsługiwać rocznie około 80 jednostek.

MD/źródło: PAP

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA